Bir diyafram duvarda tahmin edilen ve ölçülen yer değiştirmelerin karşılaştırılması
Comparison of predicted and measured displacement of a diaphragm wall
- Tez No: 237147
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da yapımı devam etmekte olan bir inşaatın diyafram duvarlarının olası deplasmanları üzerinde çalışılmıştır. 3 diyafram duvar kesiti ele alınarak öngörülen deplasmanlar hesaplanmış, gerçekleşen deplasman ölçümleri ile grafiksel gösterimle karşılaştırılmıştır. Gerçekleşen deplasmanların öngörülenlere göre daha az olması, modelleme aşamasında kullanılan parametrelerin çok tutucu seçildiğini göstermiştir. Bu sonuç zemin parametrelerinin belirli oranlarda artırılarak yeniden deplasman hesabı yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda E, ve c parametreleri belirli oranlarda artırılmış ve bu çözümlerle gerçekleşen deplasmanlara yakınsayan değerlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Probable deformations are studied for the diaphragm walls of a construction located in Moscow which is the capital city of Russian Federation. For the handled 3 diaphragm wall sections, predicted deformations are calculated and compared with the actual deformations on graphical notations. Actual deformations? being less than the predicted, have indicated that the parameters that were chosen in the modelling phase were very conservative. This has required a new deformation calculation with the soil parameters increased in certain percentages. E, c are increased in certain percentages and with the new calculations, the values that converge to the actual deformations are achieved