Döküm yöntemi ile üretimde hurda kaynakları ve özelliklerinin araştırılması
Researching specialities and sources of metal scraps in casting industry
- Tez No: 237172
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enerji tasarrufu, çevre sağlığı, yeraltı kaynaklarının korunması ve ülke ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle hurda metallerin geri kazanımının önemi günden güne artmaktadır. Bir çeşit hammadde kaynağı olan metal hurdalar günden güne önem kazanmakta ve dünya piyasalarında çok ciddi bir ticari ürün haline gelmektedir.Bu çalışmada, öncelikle olarak demir-çelik hurdaları ele alınmıştır. Bu bağlamda Türkiye ve Dünya demir-çelik sanayi ve döküm sanayi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Demir çelik hurdaları; kaynakları, fiziksel ve kimyasal özellikleri, kaliteleri gibi kriterlere göre anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca demir çelik hurdalarına ergitme öncesi uygulanan işlemler, harmanlama hesaplamaları, elektrik ark ocakları, hurda balyalama presleri gibi konularda da bazı açıklamalar yapılmıştır. Dünyada ve ülkemizde metal hurdalarının sınıflandırma yöntemleri örneklerle anlatılmıştır. Metal hurdalarının tücari bir ürün olduğu göz önünde bulundurularak hurda metallerin fiyat oluşum kriterleri ve ülkemizin dünya hurda piyasaları hakkındaki konumu hakkında bilgilere yer verilmiştir.Ayrıca demirdışı metal hurdaları ile ile ilgili başta alüminyum hurdaları olmak üzere, bakır, çinko ve diğer bazı demirdışı metal hurdaları hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışma sonucunda, ülkemizde de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi metal hurdalarının geri dönüşümüne gerekli önemin verilmesi gerektiği , yeterli önemin verilmesiyle çevre ve yeraltı kaynaklarının olumlu yönde etkineleneceği, ithalat rakamlarında ki azalmanın ise ülke ekonomisine katkıda bulunacağı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of energy saving, environmental and economic reasons, recycle becaming very important subject on the world. Metal scraps which is the kind of commercial product getting more important in world trade.In this thesis study scrap iron and steel was studied first. On this context, there has been given lots of information about iron-steel industry as it is related to scrap metals bypath. Home scraps, promt industrial scraps and capital scraps are compared by physical and chemical characteristics specialities, quality etc. The processing of some large sources of scraps, the different kinds of machines which have been designed for processing scrap to enable it to be a proper secondary raw material for steelmaking. Economic subjects like world scrap trade and factors affecting the price of scrap have been explained. Also gived some information about the position of our country in the world scrap trade.And also gived some information about scrap aluminium, scrap from copper alloys also deals with other kinds of scrap metalsAs a result of the study we have done , It is attained that it is necessary to give importace to the recycling of the scrap, like in the developed countries.Also by giving enough importance to this process, our environmental and subterranean resources will be effected positively.In addition,it has been found out that the decrease of the import numbers will positively contribute to our country's econmy.