Yenilenen kentsel kullanımlar doğrultusunda kent içindeki endüstri alanlarının dönüşüm süreci - Ruhr Bölgesi ve HafenCity Hamburg örnekleri
Transformation process of city center industrial areas and regeneration of urban usages - Ruhr Area and HafenCity Hamburg examples
  1. Tez No: 237182
  2. Yazar: BURAK HAZNEDAR
  3. Danışmanlar: PROF. BERND BORGHOFF, PROF. IŞIK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Medeniyetler tarihinin başlangıcı kabul edilen ilk kentlerin oluştuğu dönemlerden itibarenkentsel dinamiklerin etkisi kentlerin sürekli bir devinimin gerçekleştiği alanlar olmasınıberaberinde getirmiştir. Ortaçağda savaş sistemlerinin gelişimiyle de savunma ihtiyacınınartması ve bu doğrultuda yapılanan kentlerde yaşanan devinimler, yine bu dönemde cesaretleatılmış, kentlerin daha iyi bölgelere taşınması veya terk edilmesi gibi süreçlerle geçmişteyapılmamış olan değişimlerin gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Barok dönem, modern dönemve sanayi kenti yapılanmaları da değişmeyen tek şeyin kendisi olduğu bu değişimetkinliklerinin hızını temel alarak kentlerini inşa etmeyi sürdürmüştür.Sanayi kentinde devrim sonrası iyice belirginleşen yeni süreç, üretim sistemleri ve kentlerdediğer etkilerden, toplumsal baskı unsurlarından arınmış ticari bir yapının oluşumunu sağlamış,kentlerin birçoğunun ekonomilerinin kapitalist yaklaşımlar doğrultusunda yapılanmasınıberaberinde getirmiştir.20. yüzyılda savaşlarla büyük yıkımlara uğrayan metropol kentler yüzyıl sonlarına doğru isetümüyle farklı bir şekilde yapılanmış, üretim yöntemlerindeki köklü değişimlerle, üretimingenel olarak Doğu Avrupa ve Asya ülkelerine kaymasıyla kurulduklarında kentlerin dışındaolup zamanla kentlerin genişlemesiyle merkez bölgelerde kalmış olan çok sayıda metrukendüstriyel alan ve yapıyla baş başa kalmıştır. 20. yüzyıl sonu ve 21. yüzyıl başındaysaolabildiğince kapsamlı projelerle birlikte sağlıklı kent yapılanmalarının oluşturulması, bualanların ürettiği sorunlara dönüşüm projeleriyle çözüm üretilmesi yoluna gidilmiş, metrukendüstriyel alanların kentsel kullanıma dâhil edilmesini amaçlanmıştır.Neredeyse bütün metropollerde yaşanan, farklı belirleyicileri ve etkenleri de içeren ciddisüreçler olan bu dönüşümler, öncü olarak nitelendirilebilecek Avrupa kentleriyle beraberAvrupa'nın en sağlıklı ve geniş kapsamlı dönüşüm projelerinin bir kısmını gerçekleştirenAlmanya'daki örnekler üzerinden yerinde yapılan çalışmalarla beraber incelendiğinde,Türkiye'de yaşadığımız kentlerde işlevini yitirmiş endüstriyel metruk alanların yeniden kentedâhil edilmeye çalışıldığı günümüz koşullarını da göz önünde bulundurarak, üst düzeykatılımın sağlandığı genel bir yaklaşımın belirlenebileceği görülebilir.
Özet (Çeviri)
The effects of urban dynamics make cities as the continuous mobile areas since the first citieswhich admitted to be the beginning of the history of civilization. Adventurous changingprocesses like abandoning cities or moving cities for better places have also been happeningin the middle ages, when cities needed to be changed because of new defensive demands,advanced war systems and new technologies. The impacts of permanent change, being theonly permanent aspect at the same time, can be seen in the baroque and modernist period aswell as in the industrial city.European cities became more trade-based and have been restructured by the capitalistapproaches without effects of public pressure components and other impacts on life at the newperiod after the industrial revolution.World wars in 20th century destroyed a lot of metropolises in Europe and led to areconstruction of cities in a totally different way because of radical changes of urban planningwithin the last years of the 20th century. The relocation of manufacture to Asian and easternEuropean regions changed many of the industrial areas in central Europe, which had been putto external city areas historically, but are now in the city centers because of the enlargementsof cities and therefore desolated. Problems occurring from these areas were tried to be fixedadequately according to the needs and demands of healthy city structures and to integratethem to renewed urban usages with urban regeneration projects at the beginning of the 21stcentury.The demand for criteria how to restructure neglected areas with desolated industrialcompounds in some of our cities in Turkey nowadays can be well studied at the cases of someEuropean and especially pioneer German cities. They are good planning examples for thehealthiest and most ambitious projects of urban regeneration and renewal as they have beenaccomplished high levels of civil participation within the planning process and are very welladopted by local citizens.