Otel sınıflandırma sistemlerinin incelenmesi, Türkiye'deki beş yıldızlı oteller ölçeğinde standartların sorgulanması, İzmir Crowne Plaza örneği
Analysing hotel classification systems, interrogating the standarts of five star scaled hotels, the sample of İzmir Crowne Plaza Hotel
- Tez No: 237195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI FERAH AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yedi bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde, araştırmanın konusu ve konunun ele alınış nedenleri açıklanmıştır. Tez çalışmasının amaçlarından bahsedilmiş, sınırları belirlenerek problem alanı tanımlanmış, araştırmada izlenen yöntemler anlatılmıştır.İkinci bölümde turizm kavramının tanımı yapılmış, Dünya'da turizm ve otelciliğin ortaya çıkışı ile gelişimi anlatılmıştır. Turizmin ülkeler için öneminden söz edilmiş, sektörün gelişmesinde etkili olan faktörler irdelenmiştir. Günümüzde gelişmiş olan turizm türlerinden söz edilmiş, tezin konusunu oluşturan beş yıldızlı otellerin hizmet ettiği türler ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, Dünya'da turizmin gelişimine ve günümüzdeki durumuna değinilmiştir. Ülkelerin Dünya turizm pazarındaki yerleri hakkında bilgi verilmiş, 2005 ve 2006 yıllarında, en yüksek pazar payına sahip olan 11 ülkenin turizm yaklaşımları irdelenmiştir. Türkiye'nin turizm yaklaşımı dördüncü bölümde ayrıntılı olarak inceleneceğinden, bu bölümde ele alınmamıştır. Bölüm sonunda ülkelerin turizm yaklaşımlarının değerlendirmesi yapılmıştır.Dördüncü bölümde, Türkiye'de turizmin gelişimi anlatılmış, ülkenin Dünya turizm pazarındaki yerine değinilmiştir. Türkiye'nin turizm kaynaklarından söz edilmiş, turizm politikası irdelenmiştir. Tür ve sınıflarına göre Türkiye'deki konaklama tesisi sayıları ve kapasiteleri açıklanmıştır.Beşinci bölümde, Türkiye'de beş yıldızlı otellerin gelişimi üzerinde durulmuştur. Beş yıldızlı otellerin fiziksel kurgusu anlatılmış, Türkiye'de otellerin denetiminden, yasa ve yönetmeliklerden söz edilmiştir.Altıncı bölümde, 2003 yılında İzmir'de hizmete açılmış olan beş yıldızlı Crowne Plaza Oteli'nde gerçekleştirilen alan çalışması anlatılmıştır. Otelin kent içindeki konumu, fiziksel kurgusu, doluluk oranı, müşteri profili gibi mevcut veriler aktarılmış, standart ve yönetmeliklere uygunluğu irdelenmiştir. Otel misafirleri ile anket çalışması yapılarak fiziksel yapılanmanın kullanıcı istek ve görüşleri doğrultusunda analizi gerçekleştirilmiştir. Alan çalışmasının sonunda, araştırmada ulaşılan bilgilerin değerlendirmesi yapılmıştır.Yedinci bölümde, önceki bölümlerde elde edilen verilerin analizi yapılarak sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In first chapter of the thesis study consisting of seven chapters, the subject of research and the reasons of handling the subject have been described. The objectives of the thesis study have been mentioned, the problem area has been identified by determining the limits and the methods followed in the research have been explained.In chapter two, the tourism concept has been defined. The emergence and development of tourism and hotel management in the world has been described. The importance of tourism for countries has been mentioned and the categories that five star hotels provide service have been explained in detail.In chapter three, the development of tourism in the world and its current status has been discussed. Information regarding the statuses of the countries in world tourism market has been provided and the tourism approaches of 11 countries with the highest market share in 2005 and 2006 have been examined. Since the tourism approach of Turkey shall be examined thoroughly in chapter four, it has not been mentioned in this chapter. At the end of the chapter, the tourism approaches of countries have been evaluated.In chapter four, the development of tourism in Turkey has been explained and the status of the country in World tourism market has been mentioned. The tourism sources of the country has been referred and the tourism policy has been examined. The number and capacities of accommodation facilities in Turkey have been described as per their types and categories.In chapter five, the development of five-star hotels in Turkey has been mentioned. The physical structure of five-star hotels has been described and the audit of hotels, laws and regulations in Turkey have been referred.In chapter six, the field work performed in five-star Crowne Plaza Hotel brought into service in 2003 in İzmir has been described. Current data such as the situation of the hotel in the city, its physical structure, fullness ratio and customer profile has been provided and its conformity with the standards and the regulations has been examined. The analysis of physical construction in terms of user requests and opinions has been made by performing an questionnaire with the guests of the hotel. At the end of the field work, the information gained in the research has been evaluated.In chapter seven, the data acquired in previous chapters has been analyzed and conclusions have been made.