Turizm işletmelerinde hizmet mekânlarının kalitesinin yürürlükteki yasal çerçeve açısından değerlendirilmesi
Quality of places in tourism service except as required by applicable legal framework for evaluating
- Tez No: 596794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM, ÖĞR. GÖR. EMİNE FULYA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, otellerin belgelendirilerek sınıflandırılması zorunluluk haline gelmiştir. Dünyada uygulanan sınıflandırma sistemlerinden hangisinin daha başarılı olduğu ise tartışmalıdır. Otel işletmeciliği, mekân ve hizmet olmak üzere iki ana başlığı içermektedir. Dolayısıyla, otel sınıflandırma sistemlerinin her ikisini de ölçmesi beklenir. Sınıflandırmadaki başarı, kullanıcı memnuniyeti ile işletme başarısını artıracak, işletme başarısı ise turizm gelirlerinin artmasını sağlayacaktır. Ülkemizin turizm zenginlikleri ile turizm gelirlerinin ülkemiz ekonomisindeki payı birlikte değerlendirildiğinde, belgelendirme sistemlerindeki başarı oranının yükseltilmesi önemli görülmektedir. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle farklı ülkelerdeki otel sınıflandırma sistemleri incelenmiş, değerlendirme ölçütleri belirlenmiştir. Ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığının belgelendirme mevzuatındaki yönlendirici hükümler irdelenmiştir. Bakanlık mevzuatında yer alan ölçütlerin ve fonksiyonel bağlantıların hizmet mekanları için tanımlanmadığı görülmüştür. Bu durumun işletmelerdeki sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla, Antalya kıyı bandında Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli rastgele seçilen 5 yıldızlı 7 adet otelde alan çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, farklı otellerde aynı sorunların tekrarlandığı tespit edilmiştir. Son olarak, hangi mevzuat değişiklikleriyle bu sorunların giderilebileceğine yönelik görüş ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Nowadays, it has become obligatory to document and classify hotels. Which classification system in the world is more successful is controversial. Hotel management includes two main headings, space and service. Therefore, it is expected to measure both of from the hotel classification systems. Success in classification will increase user satisfaction and management success, while management success will increase tourism revenues. When the share of tourism revenues in our economy and tourism riches in our country is evaluated together, it is seen that increasing the success rate in certification systems is important. In this context, firstly, hotel classification systems in different countries were examined and evaluation criteria were determined. Then, the guiding provisions in the certification legislation of the Ministry of Culture and Tourism were examined. It has seen that the criteria and functional connections in the Ministry legislation are not defined for service spaces. In order to evaluate the results of this situation in the enterprises, field work was carried out 7 number of 5 star hotels with selected by the randomize which was certified by the Ministry of Culture and Tourism on the Antalya coastline. As a result of the study, it was determined that the same problems were repeated in different hotels. Finally, opinions and suggestions were made intended for with which legislation modifications these problems can be eliminated.