Ağırlıklı ve ağırlıksız grafların normalize Laplacian matrisinin en büyük özdeğeri için bazı üst sınırlar
Some upper bounds on the largest normalized Laplacian eigenvalue of weighted and unweighted graphs
  1. Tez No: 237242
  2. Yazar: SEMRA İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLEK GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, öncelikle her bir kenar ağırlığı pozitif tanımlı matris olan, basit ağırlıklı grafların normalize olmuş Laplacian matrisinin tanımı verildi. Daha sonra ise, bu matrisin en büyük özdeğeri için üst sınırlar elde edildi. Ayrıca elde edilen bu üst sınırlardan yararlanılarak, ağırlıklı ve ağırlıklı olmayan grafların normalize olmuş Laplacian matrisinin en büyük özdeğeri için de üst sınırlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, we give definition of the normalized Laplacian matrix of weighted graphs, where the edge weights are positive definite matrices. Then, we obtain upper bounds on the spectral radius of this matrix. Morever, we have found that some upper bounds on the normalized Laplacian spectral radius of weighted and unweighted graphs can be deduced from these upper bounds.