Zihinsel engellilerde matematik öğretimi
Teaching mathematics to students with mental retardation
- Tez No: 237249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel engelli bireylerde temel toplama ve çıkarma işlemlerinin kazandırılmasında Basamaklandırılmış Öğretim Yönteminin etkili olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın bağımsız değişkeni Basamaklandırılmış Öğretim Yöntemi ile Temel Toplama ve Çıkarma İşlemleri öğretimi, bağımlı değişkeni ise zihinsel engelli bireyin temel toplama ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirme düzeyidir.Araştırmada; tek denekli deneysel yöntemlerden, denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini ise temel toplama ve çıkarma önkoşul becerilerini yerine getirebilen 3 zihinsel engelli birey oluşturmaktadır.Basamaklandırılmış öğretim yöntemi temel toplama ve çıkarma işlemleri önkoşul becerilerini yerine getirebilen 3 zihinsel engelli bireye araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Araştırma sonuçları; Basamaklandırılmış öğretim yönteminin zihinsel engelli bireylerin Temel Toplama ve Çıkarma İşlemleri becerilerini gerçekleştirmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to designate the effectiveness of the Interactive Unit on the teaching of the basic addition an subtraction skills to the students with mental retardation.The independent variable of this study was the presentation of teaching basic addition and subtraction skills with Interactive Unit.The dependent variable of the study is the learning levels of the students with mental retardation on learning the basic addition and subtraction skills.The method of the study was Multiple Probe Model which is one of the single subject designs.The subjects of the study consist of 3 students with mental retardation who have the basic addition and subtraction prerequisite skills bye the researcher.The result of the study indicated that teaching materials of the basic addition and subtraction skills presented with Interactive Unit are effective on teaching the basic addition and subtraction skills.