Radyasyonun kanser tedavilerinde uygulanması
Application of radiation in cancer therapy
- Tez No: 237255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETDİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 5x5, 10x10, 20x20, 30x30 cm 2 lik alanlarda izodoz eğrilerini elde etmek için General Elektrik Marka Saturne-41 Lineer Hızlandırıcısı kullanılmıştır. Hesaplamalarda kullanılan fotonlar bu hızlandırıcının 6 MV ve 15 MV luk durumlarında elde edilmiştir. WP600C su fantomu kullanılarak simetrik alanlarda elde edilen doz profilleri derinlik doz yüzdeleri ölçümleri için kullanılmış ve daha sonra tedavi planlama sistemine aktarılmıştır.Elde ettiğimiz sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır ve bu sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, derinlik doz yüzdeleri, kaynağın cilt mesafesine uzaklığı, profil ve out-put gibi parametrelerin ölçümü ve ayarlanması dikkatli bir şekilde standart tekniklere uygun olarak yapılması gereklidir. Hastaların tedavisinde kullanılan foton enerjilerinin hastaların ağırlığı ile doğru orantılı olarak ayarlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Radition Oncology Clinic of Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital. In this study, we have used General Electric Mark Saturne 41 Linear Accelerator machine to determine the isodose curves for the fields of 5 x 5, 10 x 10 and 20 x 20, 30 x 30 cm2. The photons used for the calculations were produced by this machine at 6 MV and 15 MV. The dose profiles in symmetric fields prepared by using WP 600C water phantom were used for the measurements of %DD (percentage of deep dose) for the treatment planning system.The obtained results were compared with the existing results in literature and we have seen that the results were in good agreement with literature. In conclusion, we should point out that all dosemetric parameters (out-put, %DD, SSD, profiles?etc) should be measured carefully by standard techniques. We also determined that the amount of the energy of photons used for the therapy of the patients should be selected according to the weight of the patients as directly proportional.