İyonize radyasyon ve elektrokemoterapinin kombine uygulanmasının insan meme kanseri hücrelerindeki antikanser etkisi
Anticancer effect of combined application of ionizing radiation and electrochemotherapy on human breast cancer cells
- Tez No: 708791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EŞREF ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Onkoloji, Electrical and Electronics Engineering, Nuclear Engineering, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karmaşık bir hastalık olan kanser, ölüm nedenleri arasında dünya genelinde ilk sıralarda yer almaktadır. Kemoterapi, kanser için sistemik tedavi yöntemi olup ilaçların plazma membranından kolayca geçip hücre içi hedeflerine ulaşmaları durumunda etkili olabilmektedir. Kemoterapi ilaçlarına karşı hücre zarının gösterdiği direnç kanser terapisinin başarısını engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Son yıllarda kemoterapi ilaçların kullanılmasıyla birlikte elektrik alan darbeleri de uygulanmaktadır (elektrokemoterapi). Elektrokemoterapi (ECT) tedavisinde kısa süreli ve yüksek şiddete elektrik pulslarının hücre veya dokulara uygulanması, hücre zarında nanometre boyutunda geçici porlar oluşturarak hücre membranlarının DNA, RNA, ilaç, boya ve antikor gibi moleküllere geçirgen hale gelmesine neden olmaktadır. Böylece daha düşük dozda kemoterapötik ajanlarla etkin tedavi sağlanarak, ilaçların yan etkileri minimize edilir. Farklı kemoterapötik ilaçlarla ECT'nin etkinliği birçok in vivo ve in vitro çalışmada gösterilmiştir. Bununla birlikte, birçok çalışmada iyonize radyasyonun (IR) ECT'nin verimliliğini değiştirebileceği iddia edilmektedir. Yapılan literatür taramasında ECT ve ECT+IR'nin MCF-7 meme kanseri hücrelerinde metotreksatın antikanser aktivitesi üzerindeki etkisi ile ilgili yapılan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmadaki amacımız, MCF-7 meme kanseri tedavisinde hem ECT'nin metotreksatın aktivitesi üzerindeki etkinliğini araştırmak hem de IR'nin ECT verimliliğine etkisini incelemektir. Çalışmada, MCF-7 (meme kanseri) hücre hattı kullanıldı. Kanser hücrelerine elektroporasyon (EP), Metotreksat (MTX), MTX+EP (ECT), sadece 140 kV X-ışını (IR_140kV), sadece 500 kV X-ışını (IR_500kV), ECT +IR_140kV (ECT'den 10 dk sonra 140 kV X-ışını) ve ECT+IR_500kV (ECT'den 10 dk sonra 500 kV X-ışını) gibi farklı tedaviler uygulandı. ECT'de ise 100 μs uzunluğunda, 800 V/cm şiddetinde 1 Hz tekrarlama frekansına sahip kare dalgalı 8 puls treni kullanıldı. Uygulanan tedavilerin etkinliğini belirlemek için MTT analiz yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer, a complex disease, ranks first among the causes of death worldwide. Chemotherapy is a systemic treatment method for cancer, and it can be effective if the drugs easily pass through the plasma membrane and reach their intracellular targets. Cell membrane resistance to chemotherapy drugs is one of the most important factors preventing the success of cancer therapy. In recent years, electric field pulses are also applied with the use of chemotherapy drugs (electrochemotherapy). In electrochemotherapy (ECT) treatment, the application of short-term and high-intensity electrical pulses to cells or tissues creates nanometer-sized temporary pores in the cell membrane, causing the cell membranes to become permeable to molecules such as DNA, RNA, drugs, dyes and antibodies. Thus, by providing effective treatment with lower doses of chemotherapeutic agents, the side effects of the drugs are minimized. The efficacy of ECT with different chemotherapeutic drugs has been demonstrated in many in vivo and in vitro studies. However, many studies claim that ionizing radiation (IR) can alter the efficiency of ECT. In the literature review, no study was found on the effect of ECT and ECT+IR on the anticancer activity of methotrexate in MCF-7 breast cancer cells. Our aim in this study is to investigate the effectiveness of ECT on the activity of methotrexate and to examine the effect of IR on ECT efficiency in the treatment of MCF-7 breast cancer. MCF-7 (breast cancer) cell line was used in the study. Cancer cells were treated with different treatments method such as electroporation (EP), Methotrexate (MTX), MTX+EP (ECT), 140 kV X-ray (IR_140kV), 500 kV X-ray (IR_500kV), ECT +IR_140kV (140 kV X-ray 10 min after ECT) and ECT+IR_500kV (500 kV X-ray 10 min after ECT). In ECT, 8 square wave pulse trains of 100 μs length, 800 V/cm intensity and 1 Hz repetition frequency were used. MTT analysis method was used to determine the effectiveness of the treatments applied.