Konya'daki kimi süt sığırı işletmelerinin tank sütü somatik hücre sayıları ve buna kimi faktörlerin etkileri
Bulk tank somatic cell counts of some dairy cattle husbandryin Konya city and the effects of some factors on these
  1. Tez No: 237254
  2. Yazar: İSMAİL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada amaç, Konya bölgesinde yetiştirilen Siyah Alaca sığırların sütlerinde tank sütü somatik hücre sayılarının (TSHS) belirlenmesi ve toplam hayvan sayısı, sağmal hayvan sayısı, ahır tipi, durak tipi, yemeleme şekli ve sağımhane tipi gibi faktörlerin etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Süt örnekleri 2008 yılı eylül ve aralık aylarında toplanmıştır. Eylül ayından aralık ayına kadarki ortalama aylık somatik hücre sayıları sırasıyla 1911578, 1045845, 1351772 ve 1133092 SHS/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine bulk tank somatic cell count (BSCC) and its relationships with some factors such as total animal numbers, milking animal numbers, housing systems, stall types, feeding time and milking types in milks of Holstein cows raised in Konya region. Milk samples were collected in months of from September to December in 2008. Average SCC values per husbandry from September to December were found 1911578, 1045845, 1351772 and 1133092 SCC/ml, respectively. In general, Bulk tank somatic cell count observed in September were higher than other mounts. According to t-tests, BSCC are significantly affected by feeding time in November and by milking type in September and November (P < 0.01).