Rijit bir zemin üzerindeki tabakalı kompozit levhanın düşük hızlı darbe hasarı
Low-velocity impact damage of a laminated composite plate rested on a rigid foundation
  1. Tez No: 237259
  2. Yazar: İLHAN VELİ AKCEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT UYANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada E-Camı/epoksi tabakalı kompozitlerin düşük hızlı darbe cevabı araştırılmıştır. Numuneler rijit bir zemin üzerinde serbestçe bulunmaktadır. Ağırlık düşürme test cihazı kullanılarak 24 mm çaplı yarı-küresel uca sahip vurucu ile numune üzerine düşük hızlı darbe yapılmıştır. Çarpma hızları 2.0, 2.5 ve 3.0 m/s olarak seçilmiştir. Vurucu kütlesi 30 kg'dır. 180 ? 50mm, 180 ? 100mm, 180 ? 150mm boyutlarında 7mm kalınlığında 18 tabakalı deney numuneleri kullanılmıştır. Deneylerden elde edilen kuvvet-zaman değişimleri incelenmiştir. Ayrıca her bir vurucunun numune üzerinde oluşturduğu hasar alanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, low velocity impact response of E glass/epoxy laminated composite is studied. Samples rest on a rigid foundation freely. Semi-spherical steel nose in 24 mm diameter was impacted on the samples by using drop weight test machine. Impactor mass was 30 kg. Strike velocities were chosen as 2.0, 2.5 and 3.0 m/s. 18 plies specimens were a 180 ? 50mm, 180 ? 100mm, 180 ? 150mm in dimensions and 7 mm thickness. Force-time histories obtained from experiment were investigated. Damage zones were also evaluated.