Konya'da marketlerde satılan yoğurtların trans yağ asitlerinin araştırılması
Investigation of trans fatty acids of yoghurts in supermarkets in Konya
  1. Tez No: 237262
  2. Yazar: OKAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Konjuge linoleik asit (CLA), linoleik asidin konjuge çift bağlı pozisyonel ve geometrik izomerlerinin bir karışımıdır. İnsan için CLA'nın en büyük besinsel kaynağı ruminantların etleri ve süt ürünleridir. Araştırmalar CLA'nın antikarsinojenik, antiaterojenik ve antidiabetik hastalıklar üzerinde faydalı etkileri olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, tüm Türkiye'de marketlerde satılan bütün yoğurtların yağ asidi kompozisyonu ve CLA içerikleri belirlenmiştir. 16 farklı ulusal markaya ait toplam 50 yoğurt örneği Gaz Kromotografisi kullanılarak analizlenmiştir. Genel olarak, C 16:0, Palmitik asit (%28.588-30.160) bütün örneklerde major yağ asidi olarak bulunmuştur. C 18:1, Oleik asit (%26.705-27.533) ve C 18:0, Stearik asit (%11.689-12.077) diğer yüksek oranda bulunan yağ asitleridir. Doymuş yağ asitleri oranı (SFA) (%59.315-62.175), tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) (%31.127-31.965) ve çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFA) (%3.052-5.975) daha yüksek olarak bulunmuştur. Trans yağ asitlerinden 14:1 t9, Miristelaidik asit; C 16:1 t9, Palmitelaidik asit; C 18:1 t11, Vaksenik asit; C 18:2 t9,12, Linolelaidik asit ve C 18:2 t9,c12, trans9-cis12 Octadekadienoik asit sırasıyla %0.225-0.271, %0.367-0.452, %1.266-1.553, %0.076-0.086 ve %0.032-0.050 oranları arasında belirlenmiştir. CLA'lardan Rumenik asit, cis-9-trans-11-Oktadekanoik asit ve trans-10-cis-12-Oktadekanoik asit sırasıyla %0.743-0.832 ve %0.044-0.103 oranları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Conjugated linoleic acid (CLA) is a mixture of positional and geometrical isomers of linoleic acid with conjugated double bonds. The major dietary source of CLA in humans is ruminant meats and dairy products. Reports indicate that CLA has potent health benefits such as anticarcinogenic, antiatherosclerotic and antidiabetic effects. In this study, CLA content and fatty acid composition of all yoghurts sold in markets in Turkey were determined. Total 50 yoghurt samples belonging to 16 different national yoghurt brands were analyzed by using Gas Chromatography. Generally, C 16:0 palmitic acid (28.588-30.160%) was major fatty acid in all samples. Other predominant fatty acids were C 18:1 oleic acid (26.705-27.533%) and C 18:0 stearic acid (11.689-12.077%). Saturated fatty acids (SFAs) (59.315-62.175%) were found to be higher than those of monounsaturated fatty acids (MUFAs) (31.127-31.965%) and polyunsaturated fatty acids (PUFAs) (3.052-5.975%). In trans fatty acids, C 14:1 t9 miristelaidic acid; C 16:1 t9 palmitelaidic acid; C 18:1 t11 vaccenic acid; C 18:2 t9,12 linolelaidic acid and C 18:2 t9,c12 trans9-cis12 octadecadienoic acid, were ranged between 0.225-0.271%, 0.367-0.452%, 1.266-1.553%, 0.076-0.086% and 0.032-0.050%, respectively. In CLA?s rumenic acid (cis-9-trans-11-oktadecanoic acid) and trans-10-cis-12-oktadecanoic acid were ranged between 0.743-0.832% and 0.044-0.103%, respectively.