Boradiazaindasen türevi yeni fotodinamik terapi reaktifinin tasarım, sentez ve karakterizasyonu
Design, synthesis and characterization of the boradiazaindacence derivative as a new photodynamic therapy reagent
  1. Tez No: 237274
  2. Yazar: ASLI GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA, YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fotodinamik terapi, kanserli ve kanserli olmayan bir sınıf hastalık alanı için geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Yayınlanmış ve ticari olarak bulunan birçok fotosensitizer vardır, fakat çoğunun düşük fotodayanıklığı ya da sınırlı kullanılabilir çözücü alanları gibi sınırlamaları vardır.Bu çalışmada, verimli bir singlet oksijen üreticisi olan yeni bir sınıf suda çözünür bir sensitizer sunduk. Bu sensitizerler tedavi penceresinde yüksek absorbansı ve görülmeye değer önemli düzeyde sitotoksisiteye sahiptir. Bununla birlikte, aktif konsantrasyonda hiçbir karanlık toksisite göstermemektedir. Bu dikkate değer özellikleri ile, bunlar fotodinamik terapi için ümit verici yeni ajanlar gibi uygulama bulabileceklerdir. Bu yeni türev, tek duvarlı karbon nanotüp ile çok güçlü etkileşim gösterecek şekilde tasarlanmıştır. PDT'nin kovalent olmayan taşıyıcıları olarak, tek duvarlı karbon nanotüplerin bu gösterimi ilktir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is an emerging treatment model for a range of disease group, both cancerous and noncancerous. There are many reported or commercially available photosensitizers, but most have limitations, such as low photostability, or a limited usable range of solvent conditions.In this study, we introduced another exmple in the novel class of water soluble boradiazaindacene sensitizer which efficient singlet oxygen generators. These sensitizers have strong absorptions in the therapeutic window and have spectacular photoinduced cytotoxicity. In addition, they display no dark toxicity at the active concentrations. With these remarkable properties, they are likely to find applications as promising new reagents for photodynamic therapy. The new derivate discussed here was designed in such way that it interacts very strongly with Single wall carbon nanotube. This is the first demonstration of Single wall carbon nanotubes as non-covalent carriers of PDT.