Tahribatsız ve hızlı yöntemlerle kırmızı biber ve fındıkta kalite kontrolü
Quality control of red pepper and hazelnut with non-damaging and quick methods
- Tez No: 237279
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN BAŞARAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada, ülkemizin dıs ticaretinde önemli yeri olan fındık ve büyük birpotansiyele sahip kırmızı pul biberdeki aflatoksin sorununun UV-A ısını iletahribatsız ve hızlı görüntüleme yöntemleri ile tespiti ve UV-C ısınının Aspergillusflavus ve Aspergillus parasiticus'un aflatoksijenik susları üzerine antifungal etkisiincelenmistir.Kırmızı pul biber görüntüleme sisteminde iki yöntem kullanılmıs ve aflatoksinbulasması bölgesel özellikler kullanılarak % 92,8 ve genel özellikler kullanılarak%72,7 basarı oranıyla tespit edilebilmistir. Fındık örneklerinde ise görüntülemesonuçları bize dogrudan aflatoksin varlıgını isaret edememis, ancak aflatoksijeniksusların varlıgı % 97,5'lik oranla görüntülerde tespit edilebilmistir.Yine bu tez çalısmasında yapılan asamalı UV-C uygulamaları aflatoksijenik suslardakontrol grubuna kıyasla 5,48 log'luk azaltma meydana getirmis ve UV-C ısınının bususlar üzerinde de antifungal özellige sahip oldugu kanıtlanmıstır. Bu etkininsebebinin küflerin protein yapılarının bozulması oldugu proteinlerinin SDS-PAGEile incelenmesi sonucu ortaya konulmustur.Bu tez projesinde elde ettigimiz sonuçlarla gelistirilmesi planlanan sistem sayesindeher ürün tanesi otomatik olarak analize tabi tutulabilecek ve fiziksel bozulmalarınyanısıra yapısal bozulmalar da gıdaya zarar vermeden elektronik sistemler vasıtası iletespit edilebilecektir. Dolayısıyla, küflü fındık tanelerinin tespiti ve toplam üründenayrımı saglıklı fındıkların korunması açısından ve insan saglıgı açısından önemsaglayacak, ülkemizin ihracatta yasadıgı sorunun azalmasında önemli paya sahipolacaktır. Analize tabi tutulan saglıklı ürün tanesi tahrip edilmeyecegi için insantüketimine sunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, there have been two objectives. First , to develop rapid and noninvasiveaflatoxin detection method based on machine vision technology forKahramanmaras chili peppers and hazelnut which have important value for ourcountry?s exportation. Second, inhibition aflatoxigenic Aspergillus flavus andAspergillus parasiticus by use UV-C ray treatment.In chilli peppers? imaging system were used two methods and aflatoxincontamination were detected at rate of 92,8 % successfully by using local feature andrate of 72,7 % successfully by using global feature.With hazelnut samples, aflatoxin wasn?t detected directly. However, aflatoxigenicmolds were detected at rate of 97,5 %. Consequently, hazelnut which contains moldcan be seperated from uncontaminated. Thus, can be diminished to our country?saflatoxin problem export by this study.A 5,48 log reduction was observed when hazelnut were exposed to UV-C. Thus, weapproved that UV-C has antifungal effect over aflatoxigenic molds. SDS-PAGEanalysis showed to destruction in mold?s protein.Our study?s results show that, UV as can be used rapid and non-invasive aflatoxindetection with machine vision technology for chilli pepper directly and for hazelnutindirectly. Product quality and safety can be improved with UV-C detection. Thus,Turkey?s commercial competition power will increase trading for chilli pepper andhazelnut.