Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) serbest elektron lazeri optik kavite parametrelerinin belirlenmesi ve hesaplanması
Turkish Accelerator Center (TAC) free electron lasers determination and calculation of optical cavity parameters
  1. Tez No: 292571
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada endüstriyel yönden büyük bir öneme sahip olan ve çok fazla kullanım alanı bulunan lazerlerden bahsedilerek teknolojik bakımdan gelişmişliği sağlayan bu önemli sistemin çalışma prensipleri ve çeşitleri incelenmiştir. Bu tez kapsamında lazer çeşitlerinden olan serbest elektron lazerleri (SEL) tanımlanarak özellikleri, fiziği ve çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir. Serbest elektron lazerleri, Osilatör SEL, Yükselteç SEL ve Kendiliğinden Genlik Artırımlı (SASE) SEL olmak üzere üç çeşittir. Osilatör Sel'in Kızılötesi Bölgesinde (Infrared FEL, IR-FEL) çalışan IR-FEL lazerinin çalışma modu incelenmiştir. Kızılötesi Serbest Elektron Lazerlerinde lazerin üretildiği kısım olan rezonatör ve optik kavite parametrelerinin belirlenmesi, hesaplanması ve bu parametrelerin uygunluğunun incelenmesi çalışılmaktadır. Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM), DPT-YUUP projesi kapsamında kurulumu planlanan kızılötesi serbest elektron lazeri laboratuarı için optik kavite parametreleri ve bu parametrelerin Dünyadaki laboratuvarlardaki optik kavite değerleri ile ne kadar uyum içinde olduğuna bakılmıştır. Türkiye'de kurulması planlanan ilk serbest elektron lazeri laboratuvarı olması bakımından öneme sahip olan bu projenin sonuçlandırılması ile teknolojik bakımdan gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmak, bilimsel, endüstriyel, tıp ve teknolojik uygulamalar gibi birçok alanda kendi ihtiyaçlarımızın bir kısmını karşılayarak dış ülkelere bağımlılığın azaltılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been mentioned about lasers which have an important role in terms industry, and have many area of use. The types of this system has been investigated which supplies the improvement in terms of technology. In this thesis, the electron lasers, which is the one of the laser type, is decsribed, and the information about their physics, features and types is given. There are three types of FEL, oscillator FEL, amplifier FEL and SASE. The mode of IR-FEL lasers has been investigated which works in the infrared area of oscillator FEL. The suitability of the resonator and optic cavity parameters which produce the laser in the infrared free electron laser, and their calculation, determination is being studied in this research. THM is being performed by the coordinatorship of Ankara University and they aim to establish a infrared free electron laser laboratory in the framework of DPT-YUUP Project. To establish this laboratory the optic cavitiy parameters and the harmony of those parameters with the world laboratories optic cavity rates has been analysed. This Project is important in terms of the first free electron laser laboratory which is established in Turkey. The aim of the Project is to reach developed countries level in terms and to reduce our dependency to external countries through supplying some of our needs in lots of areas such as science, industry, medical and technology.