L ve T tipi plazma aktüatörlerinin karşılaştırılması
L and T type comparison of plasma actuators
- Tez No: 237304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında iki elektrot ve aralarında yalıtkan bir malzemenin bulunduğu tipik bir yalıtkan engel deşarj sistemi olan plazma aktüatör deney düzeneği incelendi. Yalıtkan malzeme olarak polyamid ve elektrot olarak da alüminyum kullanılarak oluşturulan plazma aktüatörünün farklı frekans ve farklı voltaj değerlerinde, geometrik şekline bağlı olarak nasıl bir değişiklik gösterdiği incelendi. Yapılan deney sonucunda alınan verilere ve elde edilen grafiklere bakarak şu sonuçlara ulaşabiliriz. T şekil ve L şekil plazma aktüatörleri kullanılmıştır. L şekil plazma aktüatörleri T şekildeki çift engelli plazma aktüatöründen daha fazla akım vermiştir. Bunun sonucu olarak L şekil tek engelli plazma aktuatörlerinin uçak kanatlarında kullanılması daha uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a plasma actuator is a typical dielectric barrier discharge system and consist of two electrodes which are separated by a dielectric layer, have been investigated. Plasma actuators made up with aluminum electrodes and polyamide dielectric material. Plasma actuator has been investigated for different geometric shapes by varying the frequency and amplitute.The data and graphs as a result of experiment are given. The T shape and L shape plasma actuators are invesitagated using polyamide as a dielectric material. The L shape single barrier discharge gave more efficient current than the T sape double barrier discharge. This gives more electrodynamic force to air in airplane wings.