Topraktaki radon konsantrasyonu ölçümü ve deprem ilişkisinin araştırılması
The measurement of radon concentration in soil and investigation its earthquake relations
  1. Tez No: 237318
  2. Yazar: FERİDE KULALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Radon, radyum elementinin radyoaktif bozunumundan meydana gelen, renksiz kokusuz ve radyoaktif bir gazdır. Kayaçlarda ve topraktaki doğal radyoaktif uranyum elementi, radyum ve radonun oluştuğu uzun bozunma serisinin birinci üyesidir. Radon kayaçlar ve topraktan ayrılarak toprak zerreleri arasındaki boşluklara kolayca geçebilmektedir. Ayrıca suda ve organik çözücülerde olduk kolay çözünebilmektedir. Buna bağlı olarak radon bozunmadan önce uzun mesafeler kat edebilir. Doğada bulunan birçok radon izotopundan en önemlisi 222Rn'dir. Radon yüksek taşınabilirliğine ve yüksek doğal oluşumuna bağlı olarak deprem tahmini için kullanılabilmektedir. Günümüze kadar birçok çalışma, radon anomalilerinin gözlenmesinin sismik olayların takibi için yararlı bir metot olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, Yunanistan'ın Midilli adasında, AlphaGUARD cihazı kullanılarak, depremlerle ilişkilendirmek üzere Rn konsantrasyon ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radon is a colorless, odorless and radioactive gas which produced by the radioactive decay of the element radium. Naturally radioactive Uranium is the first element in a long series of decay that produces radium and radon which placed in rocks and soil. Radon can leave the rocks and soils easily into the pore spaces between grains of soil. It is also fairly soluble in water and organic solvents. Accordingly that it can travel a great distance before it decays .Radon exists in many isotopic forms, the most important being 222Rn. Radon can be used for the earthquake prediction because of the high mobility characteristics, high natural production rate. Until recently many studies had shown that the observation of radon anomalies is an useful method for following sismic events. In this thesis Rn concentration have been measured in soil gas by AlphaGUARD to search any corelation with earthquakes in Lesvos island of Grecee.