Üretimin bilgisayar destekli kontrolü
- Tez No: 23734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki imalat sektörü için yeni bir kavram olan CİM konusundan bahsedilmiştir. İlk bölümde CİM' in tanımı, esasları ve ortaya çıkışı incelenmiştir. Daha sonra CİM' in alt grupları sıra ile açıklanmış ve bunlar arasındaki ilişkiler belirtilmiştir. Üretimde entegrasyon, CAD/CAM entegrasyonu, CİM seviyeleri, CİM programı, ortaya çıkan sorunlar ve bunların çözümleri açıklanmıştır. Ayrıca FMS - CİM ilişkisi, imalat istasyonları, imalat hücreleri ve atelye kontrolü kavramları anlatılmıştır. CİM' deki bilgi akışı, teknoloji yönelimleri, bilgisayar ağ mimarileri açıklanmış ve veri tabam yönetim sistemleri incelenmiştir. Birinci bölümün sonunda CİM standartları ve bunların önemi verilmiştir. İkinci bölümde TOFAŞ' ta yapılan CİM çalışması anlatılmıştır. CİM' de otomasyon adalarının entegrasyonu ve atelye kontrol sistemi yerleştirme işlemleri açıklanmıştır. Seçilen ağ sistemi; üretim işlemlerini, tezgah verimliliklerini gözlemek ve tezgahlara parça program transferi amacıyla birkaç CNC tezgahına uygulanmıştır. Son olarakta yapılan çalışmanın sonuçlan ve yapılması gerekenler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, CIM are discussed as a new concept for Turkish manufacturing industry. In the first chapter, definition, principles and history of CIM are examined. Then subgroups of CIM are explained in order and relations among these subgroups are examined. Integration in production, CAD/CAM integration, levels of CIM, CIM program, possible problems in CIM program and solutions of them are discussed. In addition, manufacturing stations, manufacturing cells concept and shop floor control are explained. And then information flow in CIM, technologial trends, computer network architecture are also explained and database management systems are examined. The end of the first chapter, the CIM standarts and their importance are given. The second chapter includes CIM applications in TOFAŞ. The implementation process of Shop Floor Monitoring and integration of automation islands of CIM has been described. The selection of network system have been applied to several CNC machine tools in TOFAŞ to monitor the production process, the efficiency of machines and also communicates the part programme lists. Finally, the result of installed network system and future works are discussed and concluded.