Bazı önemli üzüm çeşitlerinin soğukta muhafazasında uygulanan farklı fümigasyon yöntemleri sonrasında meyve suyundaki SO2 içeriklerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 23735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
öz BAZI ÖNEMLİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN SGÖUKTA MUHAFAZASINDA UYGULANAN FARKLI FÜMİGASYON YÖNTEMLERİ SONRASINDA MEY\/E SUYUNDAKİ S02 İÇERİKLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırma, ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Müşküle ve Sultani çekirdeksiz üzüm çeşitlerinin soğuk ta muhafazası sırasında uygulanan fümigasyon işlemi sonrasında meyve suyundaki kükürtdioksit (SOp) içeriklerinin saptanması amacıyla Ekim 1990-Şubat 1991 tarihleri arasında yapılmıştır. Her iki üzüm çeşidi de 0DC sıcaklık ve % 9G-95 oransal nem şartlarındaki soğuk hava deposunda muhafazaya alınmışlar ve Müşküle üzüm çeşidi 7-10 gün aralıklarla sıvılaştırılmış SG2 gazı ile, Sultani çekirdeksiz ise ithal üzüm koruyucu kağıtlarla ambalaj içi fümigasyon yöntemi ile fümige edilmiştir. Üzümlerde muhafaza süresi boyunca genel, serbest ve bağlı S02 kalıntı miktarlarının yanı sıra, suda eriyebilir kuru madde, titre edilebilir asit, suda eriyebilir kuru madde/ titre edilebilir asit oranı, pH ve solunum hızı gibi kalite özelliklerinin değişimi belirlenmiştir. Araştırma sonucunda her iki üzüm çeşidinde de kükürt dioksit kalıntı miktarlarının muhafaza sürelerinin büyük bir bölümünde 1G ppm'lik. SG? kalıntı toleransını aştığı ve insan sağlığına zarar verebilecek düzeylere geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE DETERMINATION DF S02 CONTENTS IN THE JUICES OF SOME IMPORTANT GRAPE CULTIVARS AFTER DIFFERENT FUMIGATION METHODS APPLIED DURING COLD STORAGE ABSTRACT: This research was conducted between October 1990 and February 1991 with the aim of determining the sulphur dioxide (S0“) contents in the juice after the fumigation treat ments applied during cold storage of Müşküle and Thompson seed less grape cultivars widely grown in our country. Both grape cultivars were taken into storage in the cold stores at Q°C and 90-95 % RH and Müşküle grapes were fumigated with liquified S0”gas whereas Thompson seedless was fumigated by means of within-package fumigation using imported grape-preserving papers. Nearby the overall, free and bound S0_ quantities, changes in quality characteristics such as total soluble solids, titretable acidity, total soluble solids/titretable acidity ratio, pH and respiration were determined during storage. As the result of the study, it was determined that in both grape cultivars sulphur dioxide residue quantities exceeded the toleratable 10 ppm limit and reached to the levels that can be harmful to human health.