Fibonacci ve Lucas matris dizileri ve özellikleri
Fibonacci and Lucas matrix sequences and their properties
  1. Tez No: 237340
  2. Yazar: HACI CİVCİV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Fibonacci ve Lucas matris dizileri tanımlanmıştır ve Fibonacci matris dizisinin genelleştirilmiş Fibonacci sayı dizisi ile; Lucas matris dizisinin de genelleştirilmiş Lucas sayı dizisi ile olan ilişkileri elde edilmiştir.Fibonacci ve Lucas matris dizileri için özdeşlik ve eşitsizlikler elde edilmiştir. Matris cebirini kullanarak bu özdeşlik ve eşitsizliklerden hareketle genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayı dizileri için özdeşlik ve eşitsizlikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,Fibonacci and Lucas matrix sequences have been defined. and the relations among Fibonacci and Lucas matrix sequences and the generalized Fibonacci and Lucas number sequences have been obtained.Some identities and inequalities for Fibonacci and Lucas matrix sequences have beeen obtained. Using the matrix algebra, the identities and inequalities for the generalized Fibonacci and Lucas number sequences have been given from the identities and inequalities obtained for Fibonacci and Lucas matrix sequences.Also, the combinatorics representations of Fibonacci and Lucas matrix sequences have been established. Using elemantary matrix algebra, the combinatorics representations of the generalized Fibonacci and Lucas number sequences have been presented.The formulas for the sums of Fibonacci and Lucas matrix sequences have been presented, then using these formulas, the formulas for the generalized Fibonacci and Lucas number sequences have been derived.In literature, it has been encountered the Binet?s fourmulas of the generalized Fibonacci and Lucas sequences and the applications of these fourmulas. Different proofs for these formulas have been given. In this study, the Binet?s formulas of Fibonacci and Lucas matrix sequences have been obtained, and from this the Binet? s formulas of the generalized Fibonacci and Lucas number sequences have been given as a different way.