Horadam sayı ve matris dizileri
Horadam integer and matrix sequences
  1. Tez No: 542790
  2. Yazar: ABDULKADİR TÜMBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Horadam dizileri hakkında ayrıntılı bir literatür bilgisi verildikten sonra popüler olan Fibonacci, Lucas, Jacobsthal, Jacobsthal Lucas, Pell, Pell Lucas gibi dizileri ve temel özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu sayı dizilerinin bir genelleştirmesi olan polinom dizileri de kısaca tanıtılmıştır. 3. Bölümde Horadam sayı ve polinom dizileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Sonra 4. bölümde Horadam polinomları ve Chebyshev polinomları arasında bir bağ kurulmuştur. Sonrasında genelleştirilmiş Horadam dizileri ile ilgili özellikler matris kullanarak elde edilmiştir. Son bölümde ise Genelleştirilmiş Fibonacci, Genelleştirilmiş Lucas sayı dizileri ve temel bazı özellikleri tanıtıldıktan sonra, Genelleştirilmiş Fibonacci, Genelleştirilmiş Lucas ve Horadam matris dizileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after a detailed introduction of the literature concerning the Horadam sequence, information about its most popular ones such as Fibonacci, Lucas, Jacobsthal, Jacobsthal Lucas, Pell and Pell Lucas and their basic features are presented. Besides, polynomial sequence, which is an aggregation of these number sequences, is also introduced. Then, Horadam number and polynomial sequences are analyzed in detail. In the following part, Horadam polynomials and Chebyshev polynomials are associated with each other. Following this, features related with the generalized Horadam sequences are acquired through the use of matrix. Finally, in the last part, after the introduction of Generalized Fibonacci and Generalized Lucas number sequences, and some of their basic features, Generalized Fibonacci, Generalized Lucas and Horadam matrix sequences are examined in detail.