Bazı özel dual genelleştirilmiş kompleks sayı dizileri ve özellikleri
Some special dual generalized complex number sequences and their properties
- Tez No: 890540
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde dual genelleştirilmiş kompleks sayılar ve genelleştirilmiş Fibonacci r-sayıları yardımıyla dual genelleştirilmiş kompleks sayıların yeni bir sınıfı olan genelleştirilmiş dual genelleştirilmiş kompleks Fibonacci ve Lucas r-sayıları tanımlanmıştır. Bu sayıların rekürans bağıntıları, üreteç fonksiyonları, Binet formülleri, genelleştirilmiş Honsberger özdeşliği ve toplam formülleri gibi bazı özellikleri elde edilecektir. Ayrıca, bu sayılar için Cassini özdeşliğini elde etmeye yardımcı olan bir matris gösterimi geliştirilmiştir. Dördüncü bölümde kuantum katsayılı dual genelleştirilmiş kompleks dizileri tanımlanarak bazı temel özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the basic definitions, theorems and some properties required in the thesis are given. In the third chapter, with the help of the dual-generalized complex numbers and generalized Fibonacci r-numbers, a new class of dual generalized complex numbers will be introduced. Some properties of these numbers such as recurrence relations, generating functions, Binet formulas, generalized Honsberger identity and sum formulas will be obtained. Moreover a matrix representation will be developed that helps to derive the Cassini identity for these numbers. In the fourth chapter, dual generalized complex number sequences with quantum coefficients will be defined and their basic properties will be introduced. The fifth chapter is devoted to discussion and conclusion.