Genelleştirilmiş iki periyodik Fibonacci dizileri ve matris gösterimleri
Generalized bi-periodic Fibonacci sequences and their matrix representations
  1. Tez No: 744805
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, Fibonacci ve Lucas dizilerinin genelleştirilmesinden ve Horadam dizisinin temel özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, iki periyodik Fibonacci ve Lucas dizilerinin matris gösterimleri göz önüne alınarak bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde iki periyodik Horadam dizileri için matris gösterimleri göz önüne alı- narak daha önce iki periyodik Fibonacci ve Lucas dizileri için elde edilen özelliklerin genel durumları incelenmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, generalization of Fibonacci and Lucas sequences and basic properties of Horadam sequences are mentioned. In the third chapter, some properties of bi-periodic Fibonacci and Lucas sequences are obtained by considering their matrix representations. In the fourth chapter, more general results regarding to the bi-periodic Fibonacci and Lucas sequences are investigated by considering matrix representation of bi-periodic Horadam sequences. The fifth chapter is devoted to the discussion and conclusion section