The acquisition of science process skills through guided (teacher-directed) inquiry
Öğretmen rehberliğindeki sorgulayıcı araştırma yöntemi ile bilimsel süreç becerilerinin kazandırılması
  1. Tez No: 176785
  2. Yazar: ELA AYŞE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Yapılan uluslararası ve ulusal değerlendirme sonuçları Türk öğrencilerinin fen bilimlerindeki kavramsal anlama ve temel sorgulayıcı araştırma becerilerinin beklenen düzeylerden geride olduğunu göstermiştir. Bu düşük başarının nedeni öğrencinin aile özelliklerine, tutumlarına ve öğretim yöntemlerine bağlanabilir. Okuldaki düşük sosyoekonomik çevre ve kalabalık sınıflar eğitim araştırmacılarının düşünmesi gereken önemli gerçeklerdir. Bir öğretmenin kalabalık bir sınıfta nasıl öğretim yaptığı, öğrencilerin kavramları anlamalarına ve sorgulayıcı araştırma becerilerini geliştirmelerine yardım etmede önem taşımaktadır.Bu çalışma öğretmenlere farklı sosyoekonomik çevre ve büyük sınıflara sahip çoğu okulda öğrenim gören öğrencilerin kavramları anlamalarını ve sorgulayıcı araştırma becerilerini geliştirmelerine yardım eden bir yöntem önermeyi amaçlamıştır. Öğrencilerin kavramları, becerileri ve tutumlar gibi duyuşsal özelliklerini geliştirmek için önerilen bu yöntem, Öğretmen Rehberliğindeki Sorgulayıcı Araştırma Yöntemi olarak adlandırılabilir.Bu çalışma Ankara'da 2006-07 eğitim ve öğretim yılında devlete ait ilköğretim okullarına giden 168 altıncı sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Tekrarlı Ölçümler Deseni kullanılmıştır. Çalışmaya katılan mevcut sınıflar ya geleneksel ya da öğretmen rehberliğindeki sorgulayıcı araştırma yöntemine tabi tutulmuşlardır. Bu öğretim yöntemleri uygulamadan önce ve sonra ve ardından uygulama yokken kalıcılık testi ya da gecikmiş test olarak gruplardaki öğrencilere unite başarı ve bilimsel süreç becerileri testleri ile fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlar anketi uygulanmıştır.Bu çalışmanın bulgular şunlardır: Öğretmen rehberliğindeki sorgulayıcı araştırma yöntemi öğrencilerin ilk ünitedeki (Canlılarda Üreme Büyüme ve Gelişme) başarılarında bir farka neden olurken, ikinci ünitedeki (Kuvvet ve Hareket) başarılarında bir farka neden olamamıştır. Ayrıca bu yöntem öğrencilerin bilimsel süreç becerileri test performansları ile tutum düzeylerinin genelinde ve alt boyutlarında bir farka neden olmuştur.Bu çalışmadan çıkan sonuçlar şunlardır: Öğretmen rehberliğindeki sorgulayıcı araştırma yöntemi genel olarak öğrencilerin fen kavramlarını anlamalarına yardım etmekte ve fen başarısına neden olmaktadır. Bu yöntem yeni deneyimler aracılığıyla öğrencilerin bilimsel becerileri geliştirmesine yardım eder. Öğretmen rehberliğindeki sorgulayıcı araştırma yöntemi öğrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerinde, özellikle akademik öz yeterlik, kaygı, ilgi, kariyer, zevk alma ve faydalılık boyutlarında etkilidir.
Özet (Çeviri)
The international and national assessment results indicated that Turkish students? conceptual understanding in science and basic inquiry skills are far behind the expected levels. The reason of low achievement could be attributed to many sources such as family background characteristics, students? attitudes, and teaching methodologies. The low socioeconomic environment in the school and crowded classrooms are important facts that should be somehow considered by the educational researchers. The way a teacher teaches in a crowded classroom is important to help students? understanding of concepts and development of inquiry skills.The present study aimed to propose a methodology that helps teachers to enhance students? understanding of concepts and develop inquiry skills in many schools with various socio-economic-status environments and large classrooms. The method proposed could be called as guided (teacher-directed) inquiry to develop concepts, skills, and affective characteristics of the students such as attitudes.This study was conducted with 168 sixth grade public elementary school students in Ankara in 2006-07 academic year. Repeated measures design was used in the study. Intact groups received either traditional or teacher-directed inquiry instructions. The students in both groups were measured with the unit achievement and science process skills tests, and attitudes toward science questionnaire before and after the instructions, and repeatedly after no treatment by a retention or delayed test.It was found that while the guided (teacher-directed) inquiry instruction made a difference on student achievement in the first unit (Reproduction, Development and Growth in Living Things), it could not make a difference on student achievement in the second unit (Force and Motion). The instruction also made a difference on students? science process skills test performance and both the composite and individual attitude scores.It is concluded that guided (teacher-directed) inquiry instruction generally helps students? understanding of science concepts and results with achievement in science. It helps students? development of scientific skills with authentic experiences. Guided (teacher-directed) inquiry instruction also has an effect on students? development of positive attitudes toward science and technology course, specifically on self-concept, anxiety, interest, career, enjoyment, and usefulness dimensions.