The effects of applied biotechnology education for teachers and pre-service on their biotechnological perceptions
Uygulamalı biyoteknoloji eğitiminin öğretmen ve öğretmen adaylarının biyoteknolojik algıları üzerine etkileri
- Tez No: 409058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK, DOÇ. DR. SÜLEYMAN İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Modern biyoteknoloji son yıllarda büyük bir gelişme kaydetmiştir ve her geçen hızla ilerlemektedir. Pek çok ülke gelişmişlik düzeyine bağlı olarak Biyoteknolojik çalışmalara yatırım yapmakta ve bu alandaki eğitim çalışmalarını arttırmaktadır. Ülkemizde, son yıllarda artan biyoteknolojik gelişmelere rağmen araştırma ve eğitimlere yapılan yatırımlar yetersiz kalmaktadır (Erbas, 2008). Öğretim programları içerisinde, biyoteknolojiye yönelik teorik ve pratik uygulamalara yeteri kadar yer verilmemektedir (Peksen, 2009). Öğretmenlerin biyoteknoloji konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmamasının bir sonucu olarak, öğrenciler de bu konuda yeterli alt yapıya sahip olamamaktadırlar. Biyoteknoloji konularının giderek yaygınlaştığı ve günlük yaşamın içerisine adapte olduğu günümüzde, öğrencilerin biyoteknoloji ile ilgili konularda kısıtlı bilgi düzeyine sahip olduğu görülmektedir (Bal, 2007; Özel, 2009). Bu çalışmada, Sınıf Öğretmenleri, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri ve Biyoloji öğretmenleri ile bu alanlardaki öğretmen adaylarına gruplar halinde 9 gün boyunca laboratuarda temel biyoteknoloji konuları ile ilgili uygulamalı eğitimler düzenlenmiştir. Bu eğitimlerin başlangıcında ve sonunda katılımcılara hazırladığımız biyoteknoloji anketi ön-test ve son-test olarak uygulanmış ve sonuçlar SPSS veri analiz programıyla değerlendirilmiştir. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda, katılımcıların biyoteknolojiye olan olumlu yaklaşımları ve bilgi düzeylerinde anlamlı bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Modern biotechnology has made great progress in recent years and is progressing rapidly every day. Depending on their level of development, many countries invest in the Biotechnological research and increase training activities in this area. In our country, despite the growing biotechnological developments in recent years, investment in research and education is insufficient (Erbas, 2008). In education programs, not enough attention is given to theoretical and practical applications of biotechnology (Peksen, 2009). As a result of teachers' not having sufficient knowledge and equipment about biotechnology and teachers, students also cannot have sufficient infrastructure in this regard. In today's world, with the increasing prevalence of biotechnology and its adaptation into the daily life, students seem to have limited knowledge on issues related to biotechnology (Bal, 2007; Özel, 2009). In this study, Classroom Teachers, Science and Technology teachers and biology teachers and candidate teachers in these areas were provided in groups with practical training on basic biotechnology for 9 days in the laboratory. At the beginning and end of this training; the biotechnology questionnaire prepared for the participants was applied in the form of a pre-test and post-test, and the results were analysed with SPSS data analysis program. Following the evaluation of the questionnaires, a significant increase in positive attitudes and knowledge of the participants on biotechnology has been observed.