Dikiş makinelerinde yeni bir iplik verici (horoz) mekanizması tasarımı
A new thread take-up mechanism design in sewing machines
- Tez No: 237377
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ŞAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada dikiş makinaları için yeni bir iplik verici mekanizma tasarımı üzerinde durulmuştur. Günümüzde kullanılan dikiş makinalarında iğne hareket mekanizması bir krank biyel ve iplik verici mekanizma bir dört çubuk mekanizmasıdır. Aynı kranktan hareket alan bu iki mekanizma senkronize bir şekilde çalışarak dikiş işlemini gerçekleştirir. Bu mekanizmadaki bazı mahzurları nispeten de olsa gidermek ve mekanizmayı sadeleştirmek amacıyla iplik verici mekanizmaya biyel kolu vasıtasıyla hareket verecek yeni bir mekanizma tasarımı amaçlanmıştır.Burada öncelikle kullanımdaki iğne ve iplik verici mekanizmanın kinematik analizi yapılarak tasarım için gerekli veriler ve kritik konumlar tespit edilmiştir. İplik verici yeni mekanizmada bu veriler ve kritik konumlar göz önünde bulundurulmuştur. Hazır geometri paket programı ile yaklaşık bir ön tasarım yapılmış, daha sonra mekanizmanın boyutsal ve kinematik özellikleri ile ilgili denklemler yardımıyla sözkonusu konumlarda gerekli tasarım denklemleri yazılmıştır. Bu denklemler matematik paket programında çözülerek boyutlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların bilgisayar simülasyonu yapılmış dikiş mekaniğine uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new thread take up lever mechanism is designed for sewing machines. Current sewing machines use a slider crank mechanism for needle motion and use a four bar linkage for thread take up lever?s motion. Both mechanism are driven from the same crank and operate in synchronization. But there are some problems with this mechanisms structure, so to remove this problems a new take up lever mechanism which take motion from connecting rod has designed.Primarily current needle motion and thread take up lever mechanism?s kinematic analysis has done and important data and critical positions has determined. In new thread take up lever design, these data and critical positions taken into consideration. A draft design for dimensions is made with a geometry software and then design equations which related to mechanism?s dimensions and kinematic specifications has written in determined positions. These equations are solved with a mathematical software and dimensions are found. New mechanism?s computer simulation is done and results are evaluated. In result, the new thread take up lever mechanism is appropriate for sewing mechanics.