Farklı seviyelerde çinko içeren rasyonlara katılan fitazın Japon bıldırcınlarında besi performansı, karkas özellikleri, kemik mineralizasyonu ve vücutta tutulan çinko miktarına etkisi
Effect of phytase supplementation to diets containing different levels of zinc on fattening performance, carcase trouits, bone mineralization and retention percentage of zinc in Japanese quails
- Tez No: 237386
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fitaz katılmış farklı seviyelerde çinko (Zn) içeren rasyonların Japon bıldırcınlarının besi performansı ,karkas özellikleri,kemik mineralizasyonu ve vücutta tutulan Zn miktarına etkisini tespit etmek için bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada 3 x 4 faktöriyel deneme planında , ilave üç Zn seviyesi (0, 25 ve 50 mg Zn/kg, çinko klorür formunda) ve dört fitaz seviyesinin (0, 500 ,1000 ve 1500 U/kg yem) kombinasyonundan oluşan 12 muamele kullanılmış olup , her bir muamele üç tekerrürlü olarak (her birinde 10 bıldırcın) denenmiştir. Günlük yaşta, cinsiyet ayrımı yapılmamış toplam 360 adet bıldırcın 36 alt gruba şansa bağlı olarak dağıtılmış ve 6 hafta süren araştırma boyunca yem ve su adlibitum olarak verilmiştir. Serum ve tibia örnekleri denemenin sonunda alınmıştır.Araştırmada kullanılan hiçbir muamele bıldırcınların 6 haftalık yaşta ölçülen performans özelliklerini ve karkas ağırlığını önemli olarak etkilememiş ise de, ana faktör olarak rasyon çinko ve fitaz seviyeleri, kemik ve dışkının çinko ve fosfor seviyelerini önemli olarak etkilemiştir. Bin U/kg fitaz içeren rasyonlarla dışkı çinko ve fosfor seviyeleri, rasyondaki diğer fitaz seviyeleri ile karşılaştırıdığında en düşüktü. Araştımada rasyon çinko x fitaz interaksiyonunun serum çinko seviyesine önemli bir etkisi vardı ve ilave çinko içermeyen ve 1000 U/kg fitaz içeren rasyonla beslenen bıldırcınların serum çinko seviyeleri, diğer rasyonlarla beslenen bıldırcınlardan daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to evaluate the effect of diets containing different levels of zinc with added phytase on fattening performance, carcase trouits, bone mineralization and zinc retention percentage in body of Japanese quails. Twelve treatments consisting of three levels of supplemental zinc (0,25 and 50 mg Zn/ kg as zinc chloride) and four levels phytase (0,500,1000 and 1500 U/kg diet) in 3 x 4 factorial arrangement were used and each treatment was have three replicates with ten quails each. A total of 360 unsexed day ? old quails were randomly allocated to thirty six sub groups and fed ad libitum with free access to water during the experiment. The experiment was lasted six weeks. Blood and tibia samples were taken at the end of the experiment.Although the treatments used in the experiment not significantly affected the performance traits measured of quails and carcass weight at 6 weeks of age , the dietary zinc and phytase levels as the main factors significantly affected the zinc and phosphorus levels of bone (tibia) and excrement. Zinc and phosphorus levels of excrement in diets containing 1000 U/kg phytase were the lowest compared with the other dietary phytase levels. In the experiment, there was a significant influence of dietary zinc x phytase interactions on the zinc level of serum (P < 0.05), and the serum zinc levels of quails fed diets with no supplemental zinc and 1000 U/kg phytase were higher than the other diets.