Farklı seviyelerde çinko içeren rasyonların fitaz ilavesinin etlik piliçlerde performans, karkas özellikleri, kemik mineralizasyonu, karaciğer ve plazma çinko konsantrasyonuna etkisi
Effect of adding phytase to diets with having different level of zinc on performance, carcass characteristics, bone mineralizatoin liver and plasma zinc concentration of broiler chicks
  1. Tez No: 106157
  2. Yazar: YUSUF ÇUFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Farklı Seviyelerde Çinko İçeren Rasyonlara Fitaz İlavesinin Etlik Piliçlerde Performans, Karkas Özellikleri, Kemik Mineralizasyonu, Karaciğer ve Plazma Çinko Konsantrasyonuna Etkisi Yusuf CUFADAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dab Danışman: Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 2001, 74 sayfa Jüri: Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Yrd. Doç. Dr. Alp Önder YILDIZ Çinko (Zn) seviyesi farklı rasyonlara mikrobiyal fitaz enzimi ilavesinin performans, karkas özellikleri, plazma, karaciğer ve pankreasın mineral muhtevasına ve parmak külüne etkisini incelemek için 960 adet, karışık cinsiyette, günlük yaşta broyler civcivlerle 6 haftalık bir çalışma yapılmıştır. Üç x 4 faktöriyel deneme planında kurulmuş olan araştırmada, 3 farklı çinko seviyesi (40, 100 ve 160 mg Zn/ kg yem) ve 4 farklı fitaz seviyesinin (0, 500, 1000 ve 1500 U fitaz /kg yem) oluşturduğu iz minerale, 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Her bir tekerrürde 20 civciv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effect of Adding Phytase to Diets with Having Different Levels of Zinc on Performance, Carcass Characteristics, Bone Mineralization, Liver and Plasma Zinc Concentration of Broiler Chicks Yusuf CUFADAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 2001, 74 Pages Jury: Assoc Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Assist Prof. Dr. Alp Önder YILDIZ A 6- wk experiment with 960 unsexed day-old broiler chickens was conducted to evaluate the effect of microbial phytase (Natuphos 500) on the performance, carcass characteristics mineral contents of plasma, liver and pancreas and ash amount of toe when varying levels of Zn were used. in