Cıvata ve yay yıkama makinası otomasyonu
Automation of bolt and spring cleaning machine
  1. Tez No: 237431
  2. Yazar: LEVENT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Arçelik Kompresör İşletmesinde civata ve yay yıkama işinde kullanılmak üzere bir yıkama makinesinin PLC otomasyonu gerçekleştirilmiştir. PLC olarak Siemens S7 300 serisi CPU 315 2 DP seçilmiş ve Simatic Manager programı kullanılarak programlanmıştır. Yıkanacak malzemeleri ilgili bölmelere (havuzlara) taşıyacak bir robotun hareketi servo motorla kontrol edildi. Servo uygulama için Sew marka RF47CM71L/TF/RH1M/KK sipariş kodlu motor kullanıldı ve Movitools yazılımı ile parametrelendirildi. Havuz sıcaklıklarını kontrol edebilmek için PT100 sıcaklık ölçerler, makine insan arabirimi olarak da dokunmatik ekran kullanıldı. Dokunmatik ekran olarak Siemens TP177B tipi panel seçildi ve WinCC Flexible yazılımı ile programlandı. Sistem robotun taşımakta olduğu civata dolu tamburu panelden girilen süreler boyunca havuz içinde ve dışında tutabilmekte ve bir başka motor tamburu çevirerek yıkama işlemini hızlandırmaktadır. Son bölmede kurutma işlemi yapılmakta ve yıkama ve kurutma işlemi tamamlanmaktadır. Tasarlanan sistem değişikliğe ve başka amaçlarla kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
In this work, the PLC automation of a bolt, nut and spring cleaning machine in Arçelik Compressor Factory has been accomplished. In the project, Siemens S7 300 series PLC products with CPU 315 2DP model were selected. They were programmed with Simatic Manager software. The motion of the robot which carries the container for bolts, nuts and springs from the loading deck to the cleaning pools was implemented with a servo motor. For servo application a Sew brand servo motor, with the purchase order number RF47CM71L/TF/RH1M/KK, was selected and parameterized by Movitools software. The temperatures of cleaning pools were measured with PT100 temperature sensors. A Siemens TP177B type touch panel was selected and programmed with WinCC Flexible software. The robot of the cleaning system can take the container that has the items to be cleaned from the loading deck to any of the four liquid-filled cleaning bins and keep them in the liquid or above the liquid for the desired time lengths. It can also revolve the container to accelerate the cleaning process for a time length that is specified at the programming panel. There is also a bin for blow-drying. The designed system is flexible enough to be used for other purposes.