İki değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları
Bivariate Fibonacci and Lucas polynomials
- Tez No: 245641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM TUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas polinomları göz önüne alınarak bu polinomlarda çeşitli düzenlemeler yapılarak, iki değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal, Jacobsthal-Lucas polinomlarına ve sayılarının elde edilebileceği gösterilmiştir. Genelleştirilmiş iki değişkenli Fibonacci polinonomları içeren bazı formüller elde edilmiştir. Bu formüllerden yararlanılarak bu polinomları için birçok temel özdeşlikler elde edilmiştir. İki değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları içeren toplam özdeşlikleri elde edilmiştir. Son olarak bu polinomların bölünebilme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it can be acquired the bivariate Fibonacci and Lucas polynomials, Fibonacci, Lucas, Pell-Lucas, Jacobsthall, Jacobsthall-Lucas, polynomials and their numbers are shown. Some formulas which contain generalized bivariate Fibonacci polynomials are obtained. Many basis identifies are obtained using these formulas. The sums of identifies which contain bivariate Fibonacci and Lucas polynomials are attained. Finally, the divisibility properties of these polynomials are studied.