Ölçüm sistemleri analizinde kullanılan istatistiksel yöntemlerin incelenmesi
Investigation of statistical methods used the measurement system analysis
- Tez No: 237482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Süreçlerin ve ürünlerin değişkenliğini doğru bir şekilde gözlemlemek için ölçüm değişkenliğini anlamak kaçınılmazdır. Tekrarüretebilirlik ve tekraredilebilirlik (Repeatability&Reproducibility, R&R) çalışması, aynı zamanda ölçüm yeterlilik çalışması olarak adlandırılır. Bir ölçüm prosedürünün, yeterliliğini belirlemede kullanılır. ölçüm prosedürü ile ilgili değişkenliğin, kaynakları varyans analizi(Analyis of Variance, ANOVA) modeli kullanılarak karşılaştırılır. R&R çalışmasında, yaygın olarak kullanılan model iki faktör içerir: parça ve operatörler, süreç sonucunda elde edilen ürünlerde operatörler her bir parça üzerinde tekrarlı ölçüm yaparlar. R&R, Genel olarak operatörlerin bir operatör popülasyonundan rasgele seçildiği varsayılır, kurulan varyans analizi modelinde operatörler, rasgele faktör olarak ele alınır. Ne var ki, genellikle ölçüm prosedürünü yerine getiren operatörler sadece bu iş için, istihdam edilmiş olduğundan, operatörleri özel seçimli faktör olarak ele almak daha gerçekçi olacaktır.Dolezal, Burdick, Birch (1998), operatörlerin sabit faktör parçaların rasgele faktör olması durumunda, R&R analizi için karma ANOVA modeli ele almışlardır. Bu varsayım altında model parametreleri için, güven aralığı oluşturup, güven aralıkların kapsama olasılıklarının performansı için simülasyon çalışması yapışmışlardır.Bu tez çalışmasında, rasgele ve karma etkili modellerde ölçüm yeterlilik parametrelerinin tahmin edicileri ve güven aralıkları Selçuk Stat programına monte edilmiştir. Ayrıca Selçuk Stat yazılımının çıktıları, Minitab 15 ve NCSS 2007 yazılım çıktıları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An understanding of measurement variability is necessary to properly monitor the variability of products and processes. A repeatability and reproducibility (R&R) study, also called a gague capability study, is used to determine the capability of a measurement procedure. The sources of variability associated with the measurement procedure are compared using an analysis of variance (ANOVA) model. A common model used in R&R studies involves two factors: parts and operators. Operators make repeated measurements on each part in a sample of process output. It is typically assumed that the operators are a random sample from a population of operators. As such, operators are treated as a random effect. However, the operators used in the study are often the only operators that will be used once the measurement procedure is implemented. In such a case, it is more appropriate to treat operators as a fixed effect.The mixed effects ANOVA model is considered for R&R analysis by Dolezal et al. (1998) under fixed operators and random part factor assumption. Confidence intervals for several parameters are derived under this assumption. Computer simulation has been performed to evaluate the performance of the confidence intervals.In this thesis, the estimators and confidence intervals of measurement capability parameters are assembled to Selçuk Stat software under random and mixed effects models. Also outputs of Selçuk Stat are compared with Minitab 15 and NCSS 2007 softwares.