Amino asit ve aminlerin enantiyomerik tanınması için kiral reseptörlerin sentezi ve uygulamaları
The synthesis of chiral receptors for the enantiomeric recognition of amino acid and amines and its applications
  1. Tez No: 237483
  2. Yazar: HAVVA NUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SIRIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada kaliks[4]aren'in kiral dört yeni azacrown türevi, (5, 6, 7 ve 8); kiral amino diollerle (1 ve 2) kaliks[4]arenin dibrom- ve ditosil- türevleriyle (3 ve 4) tepkimeye sokularak elde edilmiştir. Ayrıca p-tert-bütilkaliks[4]arenin klorasetil klorür türevleriyle (9, 10, 11 ve 12) reaksiyonu sonucu dört yeni kaliks[4]arenin kiral amit türevleri (13, 14, 15 ve 16) sentezlenmiştir. Azacrown türevlerinin ve kaliksaren diamit türevlerinin enantiyoseçicilikleri UV-vis spektroskopisiyle incelenmiştir. Ayrıca 6 ve 8 nolu bileşiklerin rasemik karboksilik asitlerin enantiyomerlerine karşı kiral tanınma özellikleri 1H NMR spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Bu bileşiklerin karboksilik asitlerin enantiyomerlerinin her birisi ile molar kesri ve birleşme sabitleri Job Plot ve en küçük kareler metodu kullanılarak belirlenmiştir.Gerçekleştirilen tüm reaksiyonlar İTK ile izlenmiş ve elde edilen ürünler kolon kromatografisi ile saflaştırılarak yapıları IR ve 1H NMR, 13C NMR ve elementel analiz teknikleriyle aydınlatıldıktan sonra kiral bileşiklerin optik çevirme açıları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, four novel chiral calix[4]azacrown derivatives, (5, 6, 7 and 8) have been synthesized from the reaction of dibromo- or ditosyl- derivatives of p-tert-butylcalix[4]arenes (3 and 4), with chiral amino diols (1 and 2). In addition to, four novel chiral amide derivatives of calix[4]arene (13, 14, 15 ve 16) have been synthesized from the reaction of chloroacetyl chloride derivatives (9, 10, 11 and 12) with p-tert-butylcalix[4]arene. Enantiomeric recognition ability of synthesized calix[4]azacrown and calix[4]arene diamide derivatives has been investigated by using UV-vis spectroscopy. Moreover chiral recognition capability of 6 and 8 towards the enantiomers of racemic carboxylic asids, by 1H NMR spectroscopy was investigated. The molar ratio and the association constants of chiral compounds 6 and 8 with each of the enantiomers of carboxylic asids were determined by using Job plots and nonlinear least-squares fitting method, respectively.The reactions were monitored by TLC and pure compounds were obtained after crystallysation, column chromatography or both. The structures of synthesized compounds were identified by IR, 1H NMR 13C NMR, elemental analysis and optical rotation measurements were also included.