Atomik sistemlerde en zayıf bağlı elektron potansiyel model teori kullanılarak bazı parametrelerin belirlenmesi
The determination of some parameters on the atomic systems using the weakest bound electron potential model theory
  1. Tez No: 237494
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Karbon ve Lityum benzeri bazı uyarılmış seviye serilerinin iyonlaşma potansiyelleri, nötr Galyum atomunun yüksek uyarılmış Rydberg seviyelerinin hayat süreleri ve Magnezyum atomuna ait bazı uyarılmış seviyelerin geçiş olasılıkları en zayıf bağlı elektron potansiyel model teorisi (WBEPMT) kullanılarak hesaplanmıştır. Karbon ve Lityum atomuna ait bazı uyarılmış seviye serilerinin iyonlaşma potansiyelleri izo-spektrum seviye serileri tanımı kullanılarak çalışılmıştır. Galyum atomunun yüksek uyarılmış Rydberg seviyelerinin hayat süreleri Martin ifadelerinden yararlanılarak belirlenmiştir. Magnezyum atomuna ait seviyelerin geçiş olasılıkları, seviyelere ait yarıçapların beklenen değerleri Nonrelativistic Hartree-Fock (NRHF) yöntemi ve enerji değerleri ise literatürde verilen deneysel datalardan elde edilerek en zayıf bağlı elektron potansiyel model teori kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan deneysel ve teorik değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ionization potentials of some excited states in Carbon-like and Lithium-like sequence, radiative lifetimes of high excited Rydberg states in neutral Gallium and the transition probabilities of some excited states in atomic Magnesium have been calculated using the weakest bound electron potential model theory (WBEPMT). Ionization potentials of some excited states iso-spectrum series in Carbon-like and Lithium-like sequence are performed a concept of iso-spectrum-level series. Radiative lifetimes of high excited Rydberg states in neutral Gallium were determined using Martin?s expressions. The transition probabilities of some excited states in atomic Magnesium have been calculated using the weakest bound electron potential model theory in which numerical non-relativistic Hartree-Fock wave functions for expectation values of radii and the necessary energy values have been taken from experimental energy data in the literature. The results obtained have been compared to experimental and theoretical values given in the literature.