Çok elektronlu sistemlerde atomik yapı hesaplamaları
The atomic structure calculations in many electron systems
- Tez No: 276309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı çok elektronlu atomik ve iyonik sistemlerde elektrik dipol geçiş olasılıkları ve osilatör şiddetleri, en zayıf bağlı elektron potansiyel model teori ?WBEPMT? ve kuantum kusur orbital ?QDO? teori kullanılarak hesaplanmıştır. azot, oksijen, sodyum ve potasyum atomlarında geçiş olasılıkları, Berilyum ve Oksijen atomlarında, bir kez iyonlaşmış Lityum'da, bir kez iyonlaşmış ve iki kez iyonlaşmış Oksijen'de osilatör şiddetleri belirlenmiştir. Geçiş olasılıkları ve osilatör şiddetleri için hesaplanan değerler literatürde verilen diğer deneysel ve teorik yöntemlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve oldukça iyi bir uyum gözlenmiştir. Ayrıca literatürde bulunmayan bazı yüksek uyarılmış seviyelere ait geçiş olasılığı ve osilatör şiddeti değerleri WBEPM teori ve QDO teori kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric dipol transition probabilities and oscillator strengths for some many electron atomic and ionic systems have been calculated using the weakest bound electron potential model theory ?WBEPMT? and the quantum defect orbital ?QDO? theory. It has been determined the transition probabilities in nitrogen, oxygen, sodium and potassium atoms and the oscillator strengths have been determined in beryllium and oxygen atoms and singly ionized lithium, singly and doubly ionized oxygen. The calculated values for transition probabilities and oscillator strengths are compared to the results obtained to other experimental and theoretical methods and a good agreement has been observed. Moreover, the transition probability and oscillator strength values not exciting in literature for some highly excited levels have been obtained using WBEPM theory and QDO theory.