Terfezia boudieri chatin ve Lactarius vellereus (Fr.) Fr.'un antioksidan, antimikrobiyal etkilerinin ve yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi
The identification of antioxidant, antimicrobial effects and fatty acids composition of Terfezia boudieri chatin and Lactarius vellereus (Fr.) Fr.
- Tez No: 237502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmada T.boudieri ile L.vellereus'un antioksidan kapasiteleri (DPPH radikallerini süpürme etkisi, ß- karoten- linoleik asit sistemindeki etkisi, indirgeme gücü ve toplam fenolik içeriği), antimikrobiyal aktiviteleri ve yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir. Mantarların antioksidan aktiviteleri, BHA, BHT gibi standart antioksidanlar ile kıyaslanmıştır. Linoleik asit sisteminde mantarların ekstraktlarının ve standartların artan konsantrasyonu ile orantılı olarak inhibisyon değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Fenolik madde miktarı T. boudieri'de 0,21 ± 0.10 mg ml-1 ve L.vellereus' da 0,17 mg ml-1 (Gallik asit eşdeğeri) olarak bulunmuştur. DPPH radikallerini süpürme etkisi 5,00 mg/ml'de T.boudieri'de % 89 ve L.vellereus' da % 88 olarak bulunmuştur.T.boudieri ile L.vellereus'un kloroform, aseton ve metanolik ekstraktları 4 Gram pozitif (Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 6633, Listeria monocytogenes tip 2 NCTC 5348, Streptococcus pyogenes ATCC 19615), 5 Gram negatif bakteri (Escherichia coli ATCC 35218, Klebsiella pneumoniae ATCC 10031, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Proteus vulgaris ATCC 7829, Salmonella enteritidis RSHMB)'ye ve 1 maya (Candida albicans ATCC 1023)'ya karşı antimikrobiyal aktiviteleri mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. L.vellereus'un maserasyondan elde edilen metanol ekstraktı bakterilere karşı en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi göstermiştir. Tüm ekstraktlar içerisinde en düşük antimikrobiyal aktiviteyi ise T.boudieri'nin soksletten elde edilen kloroform ekstraktı göstermiştir.Terfezia boudieri ve Lactarius vellereus'un yağ asidi kompozisyonları gaz kromatografi metoduyla araştırılmıştır. Bu iki mantar türünün her birinde toplam 37 farklı yağ asidi belirlendi. Bu yağ asitleri C 6 ile C 24 arasında değişiklik gösterdi. Mantarlarda en çok doymamış yağ asitleri tespit edilmiştir. İki mantarın yağ asidi bileşimlerinin benzer olduğu belirlenmiştir. T.boudieri' de en fazla (C 18:2) linoleik asit (% 36) bulunmuştur. Bunu sırasıyla (C 16:0) palmitik asit (% 29,59), (C 18:1) oleik asit (% 21,64) ve (C 18:0) stearik asit (% 6,81) takip etmektedir. L.vellereus'ta en fazla (C 18:2) linoleik asit (% 37,43) bulunmuştur. Bunu sırasıyla (C 16:0) palmitik asit (% 28,61), (C 18:1) oleik asit (% 21,88) ve (C 18:0) stearik asit (% 6,24) takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine to the antioxidant capacity (DPPH free radical-scavenging, ß-carotene/linoleic acid systems, reducing power and total phenolic content), the antimicrobial effect and fatty acid composition of Terfezia boudieri and Lactarius vellereus. Those various antioxidant activities were compared to standard antioxidants such as butylated hydroxyanisole (BHA) and butylated hydroxytoluene (BHT). Inhibition values of mushrooms and the standards increased with the elevation of concentration in the linoleic acid system in parallel. Total phenolics were determined as 0,21 ± 0.10 mg ml-1 and 0,17 mg ml-1 (Gallic Acid equivalent) for T.boudieri and L.vellereus respectively. DPPH free radical-scavenging activities were found at concentrations of 5,00 mg/ml as 89 % and 88 % for Terfezia boudieri and Lactarius vellereus respectively.The antimicrobial activity of T.boudieri and L.vellereus with chloroform, acetone and methanol extracts were identified corresponding to four species of Gram positive bacteria (Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 6633, Listeria monocytogenes tip 2 NCTC 5348, Streptococcus pyogenes ATCC 19615), five species of Gram-negative bacteria (Escherichia coli ATCC 35218, Klebsiella pneumoniae ATCC 10031, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Proteus vulgaris ATCC 7829, Salmonella enteritidis RSHMB) and one species of yeast (Candida albicans ATCC 1023) by microdilution method. The methanol extract of L.vellereus obtained by maceration method showed the highest antimicrobial activity against the bacteria. The chloroform extract of T.bouidieri obtained by soxhlet method showed the minimum antimicrobial activity within the all extracts.The fatty acid compositions of two mushroom species, Terfezia boudieri and Lactarius vellereus were investigated by gas chromatographic method. Totally, 37 different fatty acids were determined in each of two mushrooms species. These fatty acids were C 6 ? C 24. The major fatty acids were unsaturated fatty acids in mushrooms. Similar fatty acid compositions were found for two species.(C 18:2) Linoleik acid (% 36) from T.boudieri? was found at most. It was followed by (C 16:0) palmitic acid (% 29,59), (C 18:1) oleic acid (% 21,64) and (C 18:0) stearic acid (% 6,81), respectively. (C 18:2) Linoleik acid (% 36) from L.vellereus was found at most. This was followed by (C 16:0) palmitic acid (% 28,61), (C 18:1) oleic acid (% 21,88) and (C 18:0) stearic acid (% 6,24), respectively.