Okso-tiyocrown eterlerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis of oxo-tiyocrown ethers and characterisation
  1. Tez No: 237539
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamın ilk kısmında bazı ditiyol bileşikleri elde edilmiştir. İkinci kademede bu ditiyol türevleri ile etilen glikoldiklorür ve etilen glikolditosilat türevleriyle reaksiyonundan thiocrown eterleri sentezleri gerçekleştirilmiştir.Ditiyollerin eldesini üç farklı giriş maddesi (etilen glikoldiklorür, etilen glikolditosilat, etilen glikol) ile tiyoüre'nin reaksiyonu sonucunda sentezlenmiştir. Elde edilen ditiyollerin tümü sıvı olup vakum destilasyonuyla saflaştırılarak ve sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonu FT-IR yöntemi kullanılarak aydınlatılmıştır.Sonraki kademe ise halkalaşma reaksiyonudur; ditiyollerin etilen glikoldiklorür ve etilen glikolditosilat ile uygun baz (sezyum karbonat) eşliğindeki halka kapatma reaksiyonuyla thiocrown eter bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu bileşikler kolon kromotoğrafi ile benzen/etil asetat çözücü sistemi kullanılarak saflaştırılmıştır ve yapıları FT-IR yöntemi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this present study a synthesis of dithiol derivatives was carried out from the reaction of ethylene glycol derivatives. The dithiols obtained from the reaction was all liquid which is purified by vacuum distillation method under low pressure. The structure determination was achieved by using FT-IR method.In the further step, dithiols which have own ?SH groups have leaded a cyclisation of the synthesis of thiocrown ether compounds with a suitable base (cesium carbonate) by each ethylene glycol chloride and ethylene glycol tosylate. The final products were again further purified by column chromatography.