Yeni bazı imin grubu içeren benzocrown eterlerin sentezi
Synthesis of benzocrown ethers with some new imine groups
  1. Tez No: 237544
  2. Yazar: ŞEREF KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda ilk olarak bazı primer amin bileşikleri ile bazı dikarbonil bileşiklerinin reaksiyonundan öncü Schiff Bazlarının sentezleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen Schiff Bazlarının tümü katı olup uygun çözücü ile kristallendirilerek saflaştırılmış ve yapıları FT-IR yöntemi kullanılarak aydınlatılmıştır.Sonraki basamakta ise sentezlenen Schiff Bazlarının içerdikleri ?OH grupları ile tereftaloil klorürün uygun baz eşliğindeki reaksiyonundan halkalı ester bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu bileşikler kolon kromotoğrafi ile diklormetan/metanol çözücü sistemi kullanılarak saflaştırıldı ve yapıları FT-IR yöntemi ile aydınlatıldı.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Crown Eter / Makrohalkalı Ester / Schiff Bazı
Özet (Çeviri)
In our study; the first, synthesis of Schiff base precursors were carried out reaction of some primer amine compounds with some dicarbonil compounds. Obtained all Schiff bases were solid and their structure were determined using FT-IR method.As the latter step, macrocyclic ester compounds were synthesized with reaction of -OH groups of Schiff bases with terephataloil choloride using suitable base. Synthesized compounds were purificated with colon chromotography using dichloromethane and methanol solvent system and their structure were determined using FT-IR method.KEY WORDS: Crown Ether /Macrocyclic Ester / Schiff Base.