İmin grubu içeren siklofosfazen türevlerinin Saccharomyces cerevisiae kültür ortamlarında bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri.
The effects of cyclophosphazane analogue containing imine group on some biochemical parameters in Saccharomyces cerevisiae cultural environments
- Tez No: 518684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; yeni sentezlenmiş beş schiff bazının S. cerevisiae kültür ortamlarında toplam protein, glutatyon, yağ asidi ve lipit peroksidasyon (MDA) analizleri yapıldı. S. cerevisiae'nın gelişimi ve çoğalması için YEPD besiyeri ortamı hazırlandı. Uygulama grupları için; schiff bazların her birinden 10 mg'lık ve 20 mg'lık konsantrasyonları kültür ortamına ilave edildi. Elde edilen süpernatant ile toplam protein, GSH ve MDA analizleri; geri kalan pelletle de yağ asidi analizi yapıldı. Kontrol grubu ile schiff bazı gruplarının sonuçları karşılaştırıldığında; yeni sentezlenmiş schiff bazlarının S. cerevisiae'nın biyokimyasal ve savunma sistemi üzerinde farklı etkilere sahip olduğu gözlendi. Hücre protein yapısını bozup birikimiyle toplam protein miktarının arttığı, oluşan oksidatif stres ortamına göstermiş olduğu uyumla GSH miktarının arttığı, lipid peroksidasyonu katalizlemesiyle MDA miktarının arttığı, doymuş yağ asitlerinden 12:0, 14:0, 16:0'nın azaldığı ve doymamış yağ asitlerinden 18:2, 18:3, 20:0'nin arttığı sonuçları elde edilmiştir. Bu çalışma ile yeni sentezlenmiş schiff bazlarının, özellikle antioksidan savunma etkisi ve sitotoksik özelliği ile gelecekte hastalık tedavilerine yönelik yapılacak olan çalışmalara destek olacağı ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work; total protein, glutation, fatty acid and lipid peroxidation (MDA) analyses were made to five newly synthesized schiff bases in of S. cerevisiae culture environments. YEPD medium environments were prepared for the development and reproduction of S. cerevisiae. For the application groups; 10 mg and 20 mg concentrations from each one of the schiff bases were added to the culture environments. The acquired supernatant and total protein, GSH and MDA analyses; with the rest of the pellet fatty acid analysis was made. When the results of the control group and the schiff bases groups were compared; it was observed that the newly synthesized schiff bases had different effects on the biochemical and immune systems of S. cerevisiae. These results were obtained: quantity of total protein being increased through cumulation as the protein cell structure was deteriorated, quantity of GSH increasing with the adaptation exhibited to the oxidative stress setting, quantity of MDA increasing with the catalyzing of lipid peroxidation, of the saturated fatty acids 12:0, 14:0, 16:0 being decreased and of the unsaturated fatty acids 18:2, 18:3, 20:0 being increased. In the study, newly synthesized schiff bases, especially with the antioxidant defense effect and cytotoxic feature is expected to support works aimed at curing diseases and contibute to literature.