Bazı ilaçların saptanması için yeni bir elektrokimyasal sensör
A novel electrochemical sensor for the determination of some drugs
  1. Tez No: 237561
  2. Yazar: SERPİL KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, poly(1-methylpyrrole) ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak ilaç örneklerinde methyldopa ve epinephrine'nin hızlı, güvenilir ve duyarlı bir şekilde saptanması için elektroanalitik yöntemler geliştirilmiştir. Poly(1-methylprrole) modifiye camsı karbon elektrot, 1-methylpyrrole'un pH' sı 7.4 olan 0.2 M KCl çözeltisinde elektropolimerizasyonu ile dönüşümlü voltammetri kullanılarak hazırlandı. pH' sı 4.0 olan 0.1 M fosfat tampon çözeltisinde (PBS), poly(1-methylpyrrole) ile modifiye edilen camsı karbon elektrot, hem methyldopa ve hem de epinephrine'nin yükseltgenmesine mükemmel bir elektrokatalitik aktivite göstermiştir. Ayrıca, modifiye elektrot methyldopa ve epinephrine'nin yükseltgenme potansiyellerinde katodik yönde önemli bir kayma ve anodik akım cevaplarında büyük bir artış gösterdi. Elde edilen sonuçlar, poly(1-methylpyrrole) ile modifiye edilmiş elektrotun aynı zamanda askorbik asit ve ürik asit varlığında bile methyldopa veya epinephrine'nin saptanmasına uygulanabileceğini göstermiştir. Modifiye elektrot sistemi başarılı bir şekilde ilaç örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electroanalytical methods were developed for rapid, reliable and sensitive determination of methyldopa and epinephrine in pharmaceuticals using a poly(1-methylpyrrole) modified glassy carbon electrode (GCE). The poly(1-methylpyrrole) modified glassy carbon electrode was prepared by the electropolymerization of 1-methylpyrrole in 0.2 M KCl at pH 7.4 using cyclic voltammetry. The poly(1-methylpyrrole) modified glassy carbon electrode exhibited an excellent electrocatalytic activity towards the oxidation of both methyldopa and epinephrine. The modified electrode showed a remarkable shift of the oxidation potentials of both methyldopa and epinephrine in the cathodic direction and a drastic enhancement of the anodic current response in 0.1 M phosphate buffer solution (PBS) at pH 4.0. The results obtained indicated that the poly(1-methylpyrrole) modified electrode could also be applied for the determination of methyldopa or epinephrine in the presence of ascorbic acid and uric acid. The modified electrode system has successfully been applied to the pharmaceutical formulations.