GAP bölgesinde kaliteli içme suyunun fiyatlandırılmasına etki eden faktörler
Factors affecting prices of good quality water in SAP region
  1. Tez No: 237568
  2. Yazar: GÜNEŞ EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni (GAP) temsil etmek üzere Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Adıyaman'dan oluşan altı ile gidilerek hanelerle sağlıklı içme suyuna yönelik anket çalışması yapılmış, hanelerin kullandıkları suyun nitrat ve nitrit yönünden analizleri yapılarak, hane halkı bilgilendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, hanelerden toplanan anketler değerlendirilerek, hanelerin sağlıklı, kaliteli içme suyu için aylık ortalama ekstra ödemek istedikleri fiyat belirlenmiş ve bu ödeme istekliliğine etki eden faktörler tespit edilmiştir. Hanelerin aylık olarak ortalama ödemek istediği miktar yaklaşık 6 YTL. olarak bulunmuştur. Bu fiyatın üzerine çıkıldıkça ödeme istekliliğinin azaldığı gözlenmektedir. Ödeme istekliliğini, hanenin aylık gelir seviyesi, hane reisinin eğitim durumu, hanelere sağlıklı su için teklif edilen fiyat, hanelerin damacana su tüketim durumu gibi değişkenler etkilemektedir. Bu sonuçlar ışığında, yerel yönetimlere uygulamaları gereken politikalarla ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: GAP, Hanehalkı, İçme suyu, Probit modeli, Ödeme istekliliği
Özet (Çeviri)
In the first part, this study measures the levels of nitrite and nitrate chemicals from households in Southeastern Anatolia Region (SAP) comprising six cities including Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Mardin and Adıyaman. Households were informed what levels these chemicals stand. In the second part, a bid price was introduced to households for improving the current level of potable water by collecting socio-demographic and economic related characteristics. Bid prices, income, perception about the water quality, education, whether a household residing in a greater municipality (Gaziantep or Diyarbakır) and the use of spring water in household were all found to be statistically significant and had different impacts on the willingness-to-pay. An average willingness-to-pay was estimated to be around 6 YTL. Overall, suggestive conclusions were presented to local politicians who are in charge of managing water networks in the region.KEYWORDS: SAP, Household, Drinking water, Probit model, Willingness to Pay