Şanlıurfa ilinin Leguminosae florası
The Leguminosae flora of Şanliurfa
  1. Tez No: 237581
  2. Yazar: MEHMET NEZİF MIRDESLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, 2006-2008 yılları arasında Şanlıurfa İlinin Leguminosae florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı olan Şanlıurfa il sınırları Türkiye'nin Grid sistemine göre C6, C7 ve C8 karelerine girmektedir. Araştırma bölgesinden toplanan 453 Leguminosae örneğinden 25 cins ve 136 takson tespit edilmiştir. bunlardan 9 takson Türkiye için endemik olup, 22 takson C7 ve C8 kareleri için yenidir. Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin hangi floristik bölge elementi oldukları tespit edilmiştir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımlarında % 38.97 oranı ile İran-Turan elementleri ilk sırayı almaktadır. Akdeniz elementleri % 16.91 ve Avrupa-Sibirya elementleri ise % 0 şeklindedir. Teşhisi yapılan taksonların % 44.12' sinin ise hangi fitocoğrafik bölge elementi olduğu bilinmemektedir. Araştırma alanında en fazla taksona sahip cinsler; Astragalus L. (30), Trifolium L. (20), Vicia L. (17), Trigonella L. (15) ve Lathyrus L. (10) cinsleridir.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out between 2006 and 2008 in order to determine the Leguminosae flora of Şanlıurfa. Şanlıurfa is a research area which is located within C6, C7 and C8 of Grid system in Turkey. In the investigation area, 453 plant specimens were collected which consist of 136 taxa belonging to 25 genera. Of all the collected specimens, 22 taxa are new records for C7 and C8 squares, 9 taxa are endemic for Turkey. The distribution of the species according to the floristic regions, Irano-Turanian elements with the rate of 38.97 % has been preceeding. Mediterranean elements with the rate of 16.91 % and the Euro-Siberian elements with the rate of 0 % has been found. The 44.12 % of taxa are unknown phytogeographic region. In research area concerning the number of taxa the major genera in this region are as follow; Astragalus L. (30), Trifolium L. (20), Vicia L. (17), Trigonella L. (15) and Lathyrus L. (10).