Birden fazla değişken içeren setler arasındaki ilişkinin kanonik korelasyon analizi ile belirlenmesi
Determining the relationship between the sets that includes multiple variables by canonical correlation analysis
  1. Tez No: 237582
  2. Yazar: LEVENT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, çok değişkenli istatistiksel yöntemlerin tanımı ve amaçları üzerinde durulmuş ve çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden biri olan Kanonik Korelasyon Analizi incelenmiştir. Ayrıca yöntemin daha iyi kavranabilmesi için korelasyon analizinin temel yapılarından da bahsedilmiştir. Uygulama kısmında ise Harran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni anabilim dalına ait uygulama çiftliğinde keklikler üzerinde yapılan bir besi denemesinden elde edilen verilere istatistik paket programı (STATISTICA) kullanılarak Kanonik Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler yardımıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition and purpose of multivariate statistical methods was emphasized andone of the multivariate statistical methods, canonical correlation analysis was investigated, nonetheless, in order to comprehend this method beter, basic structure of correlation analysis was alluded. In application section, by implementing statistical package program (STATISTICA) to the data obtained from nourishment experiment on partridges in Harran University, faculty of agriculture, animal science department application farm canonical correlation analysis was applied. The obtained results was commented with the assistance of tables end graphs. The highest canonical correlation coefficient was determined as 0.75793. The canonical correlation between variable set of body blood parameters and variable set of performance parameters were found insignificance within both ? = 0.01 and ? = 0.05 significance level.