Erken sonbahar beslemesinde kullanılacak ipek böceği yumurtalarının eldesi için uygun yapay inficar yöntemlerinin araştırılması.
  1. Tez No: 23760
  2. Yazar: ÜMRAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZ Bu araştırmada, aynı yıl içinde birden fazla ipekböcegi beslemesi yapılabilmesi için farklı yapay inficar yöntemleri denenmiştir. Yöntemlerde yüksek inficar eldesini etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. İki yıl olarak yürütülen çalışmanın materyalini ilkbahar beslemesi sonunda M (Çin dişi) ve N (Japon er kek) hatlarından elde edilen hibrit yumurtalar oluşturmuştur. Bu yumurtalara yöntemlere göre değişmek üzere yumurtlama sonrası ve soğukta muhafaza öncesi ile sonrasında HC1 muamelesi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, asitle muameleden sonra yumurtaların çözelti içine soğukta muhafazası dışındaki yöntemlerden %85 ' in üzerinde inficar oranı alındığı belirlenmiştir. Bununla birlikte yöntem seçiminde yüksek inficar oranı yanında ikinci beslemenin başlama zamanı da önemlidir. Bu faktörler gözönüne alındığında, yöntemlerden özellikle iki tanesinin Türkiye koşullarında yaygın bir şekilde uygulanabileceği saptanmıştır. Ancak, bu yöntemler den, asitle muameleden sonra soğuk hava muhafazasıyla elde edilen inficar oranı diğer yöntemden oldukça düşük bulunmuştur. Bu nedenle, soğuk hava muhafazasından sonra asit muamelesi yönteminin diğerine göre daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Ayrıca, bu yöntemde ikinci besleme başlangıç zamanına uygun en yüksek inficar oranının 40 günlük muhafaza sonunda alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research was carried out to investigate different artifical hatching methods in order to rear silkworm more than one time in a year. Aim of applying different methods was to determine the factors influencing high hathing rate. The research was carried out for two years and materials were hybrid eggs of spring reared M (China-female) and N (Japan-male) lines. Eggs were treated with HC1 after ovulation, before and after cold storage in relation with different methods. It has been determinated that except of eggs in solution more than 85% hatching rate was obtained with all methods. However, besides high hatching rate begining of second rearing time is important also. Concerning with these factors it has been determined that it is possible to apply especially two of the methods in Turkey. However, it has been determined that hatching rate of cold stored eggs after acid treatment was lower than the other method. The best result was obtained from acid treatment of eggs after cold storage. In addition, it has found out that with the second method the highest haching rate suitable for begining time of the second rearing is obtained after 40 days cold storage.