Value of quality information of returns in product recovery management
Ürün geri kazınımı yönetiminde iadelerin kalite bilgisinin değeri
- Tez No: 237597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birçok endüstri dalında iade edilen ürünler, geri kazanım amacı ile tedarik zincirinde geriye doğru taşınmakta ve böylece ?kapalı döngü tedarik zincirleri?ni oluşturmaktadır. İadelerin geri kazanımının daha etkili yönetilmesinden sağlanabilecek yararlar giderek önem kazanmaktadır. Ne var ki, iadelerle ilgili ürün kalitesinin belirlenmesinde ortaya çıkabilecek veri yetersizliği gibi bazı sorunlar, geri kazanım süreçleriyle ilgili yönetim kararlarının alınmasında kritik belirsizliklere dönüşebilmekte ve kapalı döngü tedarik zincirlerinin daha etkin çalışabilmesinin önünde engeller oluşturmaktadır. Dolayısıyla, iadelerin geri kazanımıyla ilgili planlama kararlarının alınmasında kullanılacak bilginin niceliğinin artırılmasıyla kayda değer kazanımların sağlanabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle, bu tezin amacı, iadelerin kalite derecelendirmesi ile ilgili olarak mükemmel düzeyde bilginin, ?gömülü sistemler? yardımıyla elde edilebilmesi halinde, daha etkili geri kazanım kararlarıyla tedarik zinciri süreçlerinin performansının arttırılabileceğine dair hipotezi sınamaktır. Bu amaçla, tezde çok aşamalı geri kazanım süreçlerini genelleyen lineer programlama modelleri kurulmuştur. Özellikle fiyatların zamanla azaldığı piyasalarda, kayda değer kazanımların elde edilebileceği hesaplamalar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Returned products of many industries are transported backwards through supply chains for recovery, thus forming ?closed-loop supply chains?. Benefits, forthcoming with more effective management of recovery of returns are gaining importance. However, some issues, such as lack of information required to assess the quality of the returned products, may translate into critical uncertainties in the product recovery decisions and prevent closed-loop supply chains from operating efficiently. Hence, it is envisaged that significant economies may be attained by increasing the quantity of information fed into the planning decisions related to returned products. Thus, the objective of this study is to test the hypothesis that ready availability of perfect quality grade information associated with returned products by means of ?embedded systems?, may lead to improved over all performance of recovery operations. To this end, in this thesis, linear programming models of generic multistage recovery processes are built. It is demonstrated by computational studies that significant gains may be obtained especially in environments where the prices of recovered products are decreasing in time.