FILTER DESIGN SOFTWARE BY SYNTHESIS METHOD
Sentez yöntemi ile süzgeç tasarım programı
- Tez No: 237605
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada sentez yöntemi kullanılarak, geçirme bandında eş-salınımlı ve maximum düzleş- tirilmiş, durdurma bandında genel süzgeç tasarımı yapan Sentez Yazılımı isimli Windows tabanlı bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu yazılımla Toplu Parametreli veya Dağılmış Parametreli, alçak geçiren, yüksek geçiren veya band geçiren süzgeçler tasarımlanabilir. Tek ya da iki kapısı yükle sonlanmış süzgeçler tasarımlanabilir. Bu yazılım, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümünde süzgeç tasarım alanında geliştirilmiş olan yazılımlar temel alınmıştır. Bu yazılımların tümü, DOS ortamında çalışan ve Pascal dilinde yazılmış olan Filpro adlı yazılımda derlenmişti. Bu yazılım, Filpro'nun sentez bölümünün C# dili kullanılarak Windows ortamına aktarılmış halidir. Bu aktarma sırasında polinom köklerinin hesaplanma tekniği değiştirilerek geliştirilmiştir. Tez üç ana parçadan oluşmuştur. Birinci ve ana parçası sentez yönteminin nesneye yönelik programlama tekniği kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Bu yolla sentez yöntemi yazılımının diğer parçalarından soyutlanmıştır ve diğer süzgeç tasarım programramları tarafından modül olarak kullanılabilir. Programın ikinci parçası süzgeç tepkisinin çizildiği bölümdür. Bu bölümde Araya Girme Kaybı, Yansıma Kaybı, Zaman Gecikmesi, Evre Gecikmesi ve Smith Haritası çizilir. Son parça ise süzgeç tasarımı için gereken parametrelerin girildiği, Sentez ve Çizim parçalarını modül olarak kullanan Kullanıcı Arayüzü'dür.
Özet (Çeviri)
In this study, Window-based computer program, named Synthesis Software, is developed for designing filters with equal-ripple or maximally flat passbands and general stopbands by using cascade synthesis technique in transformed frequency domain. Synthesis technique is applicable to lumped element and commensurate line distributed element filters with Lowpass, Highpass or Bandpass characteristics. Singly or Doubly terminated filters can be synthesized. This software is based on the previous softwares developed in EEE Department of Middle East Technical University. All the previous softwares were gathered in the well-known software Filpro, which is in DOS environment, in Pascal. Thus, the new software is actually a conversion of Synthesis part of Filpro from DOS environment into Windows environment in the language C#, with some improvements in root finding algorithms for numerical conditioning.Synthesis Software is has three parts. The first and main part is the implementation of synthesis technique by using object oriented programming technique. In this way, synthesis technique implementation is isolated from other parts of Synthesis Software and it can be used by other filter design programs as a module. The second part of the program is response-plotting section. In this part Insertion Loss, Return Loss, Time Delay, Phase and Smith Chart responses are calculated and displayed. The last part is User Interface, which provides user-friendly environment for typing in the parameters of the filter to be designed. This part uses Synthesis and Plot parts as modules.