Planktonic foraminiferal biostratigraphy, sequence stratigraphy and foraminiferal response to sedimentary cyclicity in the upper cretaceous-paleocene of the Haymana basin (Central Anatolia, Turkey)
Haymana basenindeki (Orta Anadolu, Türkiye) üst kretase-paleosen planktonik foraminifer biyostratigrafisi, sekans stratigrafisi ve foraminiferlerin sedimanter devirselliğe tepkisi
  1. Tez No: 237638
  2. Yazar: ELNUR AMİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZKAN ALTINER, PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı, Haymana Basenindeki (Orta Anadolu, Türkiye) Üst Kretase-Paleosen sedimenter istifinin planktonik foraminifer biyozonasyonunu kurmak, sekans stratigrafi çatısını oluşturmak, ve foraminiferlerin sedimanter devirselliğe karşı tepkilerini belirlemektir.Bu çalışmayı gerçekleştirmek için, Haymana, Beyobası, ve Yeşilyurt formasyonlarının sedimanter istifinden kesit ölçülmüştür. Sedimanter istif silisiklastik ve karbonat birimlerinin ardalanmasından oluşan flişoidal istif ile karakterize edilir.Planktonik foraminiferlerin detaylı taksonomik çalışılmasıyla, Maastrihtiyen-Paleosen aralığı için biyostratigrafik çatı kurulmuştur. Bu zonasyon 7 zon içerir; Pseudoguembelina hariaensis, P?, P1, P2, P3, P4 and P5 zonları. Kretase-Paleojen (K/P) sınırı HEA-105 ve HEA-106 örnekleri arasından çizilmiştir.Sekans stratigrafik çatıyı oluşturmak için A, B, C ve D-tipi metre ölçekli devirler tanımlanmıştır. Bunların dikey birlikteliklerinden, altı sedimanter istif, altı üçüncü ve iki ikinci dereceden devir belirlenmiştir. Üçüncü derece devirler global deniz seviyesi değişimleri ile uyum göstermektedir.Petrografik analizler sonucu, çalışılan örneklerde kumtaşı, çamurtaşı, marn, kireştaşı ve killi-kireştaşı litofasiyesleri kaydedilmiştir. Foraminiferlerin devirselliğe tepkisinin belirlenmesi için, planktonik ve bentonik foraminiferler ile ostrakod bireyleri sayılarak kantitatif analiz yapılmıştır. Sedimanter devirselliğe en iyi tepkiyi planktonik foraminiferler göstermiştir. Planktonik foraminiferlerin ortalama bolluğu Transgresif Sistem Traktta artmakta ve Highstand Sistem Traktta azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the planktonic foraminiferal biozonation, to construct the sequence stratigraphical framework and to determine the foraminiferal response to sedimentary cyclicity in the sedimentary sequence spanning Upper Cretaceous-Paleocene in the Haymana basin (Central Anatolia, Turkey).In order to achieve this study, the stratigraphic section was measured from sedimentary sequence of the Haymana, Beyobası and Yeşilyurt formations. The sedimentary sequence is mainly characterized by flyschoidal sequence that is composed of alternating of siliciclastic and carbonate units.On the account of the detailed taxonomic study of planktonic foraminifers, the biostratigraphic framework was established for the Maastrichtian-Paleocene interval. The biozonation includes 7 zones; Pseudoguembelina hariaensis, P?, P1, P2, P3, P4 and P5 zones. The Cretaceous-Paleogene (K/P) boundary was delinated between the samples HEA-105 and 106.In order to construct the sequence-stratigraphical framework, the A, B, C and D-type meter-scale cycles were identified. Based on the stacking patterns of them, six depositional sequences, six third and two second order cycles were determined. Third order cycles coincide with the Global Sea Level Change Curve.On the account of the conducted petrographic analysis sandstone, mudstone, marl, limestone and muddy-limestone lithofacies were recorded in the studied samples. In order to demostrate the response of foraminifers to cyclicity, quantitative analysis has been carried out by counting the individuals of planktonic, benthonic foraminifers and ostracods. The best response to sedimentary cyclicity was revealed from planktonic foraminifers. The average abundance of planktonic foraminifers increases in the transgressive systems tract and decreases in the highstand systems tract.