Aptian planktonic foraminiferal biostratigraphy and microfacies analyses of Mudurnu-Nallıhan sequence (Ankara, Turkey)
Mudurnu-Nallıhan sekansında (Ankara, Türkiye) apsiyen planktonik foraminifer biyostratigrafisi ve mikrofasiyes analizleri
  1. Tez No: 565946
  2. Yazar: DENİZ YAĞMUR KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mudurnu - Nallıhan Sekansı, diyabaz dayklar tarafından kesilen ve Türkiye'de Nallıhan bölgesindeki volkanik-sedimanter kayaçlar ile ardalanmalı olan Üst Jura – Alt Kretase karbonat sekansını içermektedir. Bu sekans, Yosunlukbayırı Formasyonu ve Soğukçam Kireçtaşı'ndan oluşmaktadır. Bu çalışma, Nallıhan civarında yaygın olarak yayılım gösteren Soğukçam Kireçtaşı'nın yüksek çözünürlüklü biyostratigrafisine ve mikrofasiyes analizlerine odaklanmaktadır. Bu amaçla, 94.73 m kalınlığında bir stratigrafik kesit ölçülmüş olup, kireçtaşı, şeyl ve diyabaz dayktan toplamda 44 adet örnek toplanmıştır. Planktonik foraminiferler kullanılarak, çalışılan istif boyunca Globigerinelloides blowi (Erken Apsiyen), Leupoldina cabri (Erken Geç Apsiyen) ve Globigerinelloides ferreolensis (Geç Apsiyen) biyozonları tanımlanmıştır. Bu çalışmada, Hedbergella'ya ait sekiz tür, Globigerinelloides'e ait üç tür ve Leupoldina cabri tanımlanmıştır. Sadece Hedbergella ve Globigerinelloides gibi r-mod fırsatçı planktonik foraminiferlerin örneklerde bulunması, Apsiyen'de çalışma bölgesinde, ötrofik çevre koşullarının hüküm sürdüğünü işaret etmektedir. Hedbergella roblesae ve Leupoldina cabri gibi uzatılmış çemberli, düşük oksijenli planktonik foraminiferler, incelenen sekansın Leupoldina cabri biyozonunda Okyanusal Anoksik Olay 1a (Selli Olayı)'nın muhtemel kaydını ortaya koymuştur. Ayrıca, küçük bentik foraminiferler, radyolaryalar ve Cadosina sp., ölçülü kesit boyunca gözlemlenmiştir. Hem litofasiyes analizi hem de biyofasiyes analizine bağlı olarak mikrofasiyes tipleri MF-1: Radyolaryalı çamurtaşı / vaketaşı, MF-2: Planktonik foraminiferli ve radyolaryalı vaketaşı / istiftaşı ve MF-3: Planktonik foraminiferli çamurtaşı / vaketaşı olarak tanımlanmıştır Mikrofasiyes analizleri ışığında, Soğukçam Kireçtaşı'nın Apsiyen kısmının çökelme ortamları, yamaç kenarı – derin su havzası olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mudurnu – Nallıhan Sequence that comprises the Upper Jurassic – Lower Cretaceous carbonate succession was cut by diabase dykes and intercalated with volcano-sedimentary rocks in the Nallıhan region, Ankara, Turkey. The sequence consists of the Yosunlukbayırı Formation and the Soğukçam Limestone. This study focuses on the high-resolution biostratigraphy and microfacies analyses of the Soğukçam Limestone widely exposed in the north of the Nallıhan town. For this purpose, the stratigraphic section was measured (94.73 m thick) and a total of 44 samples were collected from limestone, shale and diabase dyke. By using planktonic foraminiferal bioevents, the following biozones were established in ascending order: Globigerinelloides blowi Zone (Early Aptian), Leupoldina cabri Zone (Early Late Aptian) and Globigerinelloides ferreolensis Zone (Late Aptian). Eight species of Hedbergella, three species of Globigerinelloides, and Leupoldina cabri were identified in the study. Only the presence of these r-mode opportunistic planktonic foraminifera, Hedbergella and Globigerinelloides, in the studied samples indicates that eutrophic environmental conditions prevailed in the Aptian time in the studied region. The elongated chamber forms, such as Hedbergella roblesae and Leupoldina cabri, low-oxygen planktonic foraminifers suggests that the Oceanic Anoxic Event 1a (the Selli Event) has possibly been recorded in the Leupoldina cabri Zone of the studied sequence. In addition, small benthic foraminifera, radiolaria and Cadosina sp. were recorded through the measured section. Based on both lithofacies analysis (determination of the depositional texture), and biofacies analysis (fossil assemblages), microfacies types were defined as MF-1: Radiolarian mudstone / wackestone, MF-2: Planktonic foraminiferal and radiolarian wackestone / packestone and MF-3: Planktonic foraminiferal mudstone / wackestone. In the light of the microfacies analyses, the depositional environments of the Aptian part of the Soğukçam Limestone were determined as toe of slope to deep water basin.