Engineering geological characterization of the tuffite member of Hançili formation, Çayyolu, ankara
Hançili formasyonu tüfit üyesinin mühendislik jeolojisi özellikleri, Çayyolu, Ankara
- Tez No: 237648
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kuzey-Güney yönelimli Çayyolu-İncek yol kazısı sonrası Hançili formasyonuna ait kalın bir tüfit seviyesi yüzeylenmiştir. Bu seviye gölsel killi kireçtaşı, marn, silttaşı ve çamurtaşları ile ardalanmalıdır. Tüm bu birimler Mesozoik yaşlı Akbayır formasyonuna ait kireçtaşları üzerine uyumsuzluk ile gelmektedir. Tüfit illit, volkan camı parçaları, tridimit, biyotit, kuvars ve plajiyoklasdan oluşmaktadır. İnceleme alanında yaygın yayılıma sahip olup bazı binaların temel kayasını oluşturmaktadır.Bu tez kapsamında tüfitin mühendislik jeolojisi yönünden özelliklerinin belirlenmesi ve temel malzemesi olarak uygunluğu araştırılmıştır. Bu amaçla saha ve laboratuvar araştırmaları yapılmıştır. Saha çalışmaları ayrıntılı saha gözlemlerini içermektedir. Laboratuvar çalışmaları sırasında tüfitin mekanik, indek ve mineralojik özellikleri araştırılmıştır.Analiz sonuçları tüfitin çok zayıf (0.1 MPa-1.00 MPa) kaya sınıfında olduğunu göstermektedir. Yüksek gözenekliliğe ve çok düşük kuru ve doygun (sırası ile 1.19 Mg/m3 ve 1.62 Mg/m3) yoğunluğa sahiptir. Suda aşınma deneylerine göre orta duraylılığa sahip olan tüfitin duraylılık indeksi çok düşük olarak sınıflandırılmıştır.Gerek indeks özellikleri ve gerekse duraylılık sınıflaması dikkate alındığında tüfitin zayıf bir temel malzemesi olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along NS trending road cut between Çayyolu and İncek, relatively thick tuffite layer of the Hançili formation has been exposed. It is alternating with other lacustrine deposits such as clayey limestone, marl, siltstone and mudstone. These units unconformably overlie the Mesozoic basement limestones of Akbayır formation. The illite rich tuffite consists of glass shards tridymite, biotite, quartz and plagioclase. It has a persistent areal extend and forms the foundation of the residential buildings at several localities.In this thesis, it is aimed to assess the engineering geological properties of the tuffite layer and to investigate its suitability as a foundation material. In order to accomplish this task, field studies and laboratory tests were conducted. Field studies involve detailed site geological observation. Laboratory studies include tests to investigate mechanical, physical and mineralogical properties of the tuffite.Analyses revealed very weak nature of tuffite with strength values ranging between 0.1 MPa and 1.00 MPa. The tuffite is characterized with very high effective porosity (43.3%) and very low dry and saturated densities (1.19 Mg/m3 and 1.62 Mg/m3, respectively). The slake-durability tests yield medium durability. The durability index of tuffite is rated as very poor.Considering index properties and the durability assessment it is concluded that tuffite serves as a poor foundation material.