Experimental investigation of near and far field flow characteristics of circular and non-circular turbulent jets
Dairesel ve dairesel olmayan türbü lans jetlerin yakın ve uzak b ölgelerindeki akış yapısının deneysel yöntemler kullanarak incelenmesi
- Tez No: 237649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZGEN, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek hızlı viskoz jetlerin atomizasyon problemi bir çok endüstriyel süreç ve makinede uygulama alanı bulmaktadır. Tüm bu uygulamalarda, damlacıkların yüksek yüzey alanı/hacim oranına sahip olmaları tercih edilmektedir. Bu da damlacıkların mümkün olduğunca küçük olmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Damlacık boyutundaki küçülme akışın türbülanslı olması ve karışım oranlarıyla artmaktadır. Değişik geometrilerin parçacık boyutuna etkisini anlayabilmek için düşük hızlı hava jetinin deneysel olarak incelenmesi, yakın ve uzak akış bölgelerinde akış ve türbülans karakteristiklerinin hesaplanması ve yakın akış bölgesinde gerinim ve gerilim ilişkilerinin belirlenmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Değişik geometrilerdeki akışın karışım oranları da hesaplanmıştır. Ölçümler daire, eşkenar üçgen ve kare şeklinde kesit alanlara sahip lülelerde yapılmıştır. Elde edilen sunuçlara göre eşkenar üçgen en yüksek türbülans ve karışım oranlarını verirken, en düşük göbek uzunluğuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
The atomization problem of high speed viscous jets has many applications in industrial processes and machines. In all these applications, it is required that the droplets have high surface area/volume ratio meaning that the droplets should be as small as possible. This can be achieved with high rates of turbulence and mixing of the flow. In order to constitute a foresight of geometry efects on droplet size, experimental investigation and the determination of flow characteristics in near and far fields of a low-speed air jet have been performed. In order to fulfill this task, three components of instantaneous velocity are measured, using a triple sensor Constant Temperature Anemometer (CTA) system. Through these measurements, mean velocity, Reynolds stress, velocity decay, spreading rate, turbulent kinetic energy, vorticity, and mass entrainment rate values are obtained. Stress-Strain relationship is also observed. Measurements are obtained for a baseline circular nozzle (round jet) as well as for an equilateral triangular and a square nozzle. On the basis of these measurements, the equilateral triangular jet is found to be the best option in order to get highest turbulence and mixing level with smallest core length.