Determination of the rock mass characteristics and support systems of the new Ulus tunnel
Yeni Ulus tünel güzergahının (Ankara) kaya kütlesi özelliklerinin ve destek sistemlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 237651
  2. Yazar: İREM AKSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DOYURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Altındağ Hıdırlıktepe'de yapılacak olan Yeni Ulus Tüneli, andezitlerin egemen olduğu bir sahada yer almaktadır. Tünel kazısı delme-patlatma yöntemi ile gerçekleşecektir. Tünel destek sistemlerinin ve portal şevlerinin tasarımı için ampirik yaklaşımlardan yararlanılacaktır. Bu nedenle sahada ayrıntılı kaya kütlesi karekterizasyon çalışmaları yapılması gerekmektedir.Bu tezin amacı tünel güzergâhında kaya kütlesi karakteristiklerini belirlemek, tünel portallarında şev tasarımı yapmak ve tünel için güvenilir destek sistemlerini belirlemektir. Bu sebeple gerek saha ve gerekse laboratuar verileri kullanılmıştır. Saha çalışmaları sırasında kayaçların süreksizlik analizlerine ağırlık verilmiş olup sondaj verilerinden de yaralanılmıştır.Laboratuvar verileri olarak nokta yükleme, birim hacim ağırlık ve tek eksenli basma dayanımı verileri kullanılmıştır. Kayaç karakteristiklerini belirlemek amacıyla laboratuvar ve saha verileri sınıflama sistemlerinde (RMR, Q sistemi) kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucu gerekli tünel destek sistemleri belirlenmiştir. Portal şevleri kinematik analizlere göre tasarlanmıştır. Sonuç olarak portal şevlerinde herhangi bir yenilme beklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
The New Ulus Tunnel will be constructed within the andesitic terrain at Hıdırlıktepe (Ankara). Excavation of the tunnel will be accomplished through blast and drill method. Emprical methods will be consulted during the design of the support systems as well as the slope of the portal rock face. Therefore it is essential to perform detailed rock mass characterization studies.In this thesis it is aimed to determine the rock mass characteristics in order to design the rock slope of the portals and to assess the reliable support systems for the tunnel. For this purpose laboratory tests and field investigations were conducted. Field investigations involved detailed discontinuity measurements and borehole drillings. In respect of laboratory tests; point load index, unit weight and uniaxial compression strength tests were used.The field and laboratory test results were utilized in the Rock Mass Classification Systems (RMR, Q-system) in order to ascertain the rock mass characteristics. By all accounts, necessary tunnel support systems were determined. As for the portal areas, the rock face design was accomplished through kinematical analyses. Consequently, no failure is expected at the portal rock slopes.